Revenue przejmuje duże ilości narkotyków, tytoniu i broni

Niektórzy przemytnicy są zdania, że wysłanie do Irlandii zakazanych substancji i przedmiotów może się udać, o ile te włoży się do listu.

Tak jednak nie jest i An Post ściśle współpracuje z Revenue, a i kontroluje wszystkie przesyłki międzynarodowe. Jest to możliwe po uruchomieniu w pocztowych sortowniach specjalnych urządzeń do prześwietlania przesyłek, a także tych, które wykrywają niektóre substancje chemiczne. Do tego dołączyć należy pracę brygady Revenue z psami, które szkolone są do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych, więc kontrola przesyłek jest obecnie na wysokim poziomie.

W ostatnich latach celnikom z Revenue udało się przejąć ogromne ilości tytoniu, ale też substancji psychoaktywnych, jednak to nie wszystko, co znajdowało się w listach, a w tych umieszczano nawet pociski i materiały pirotechniczne.

Najwięcej nielegalnych paczek i listów przejęto w sortowni przesyłek w Dublinie, w tym ponad 280 000 paczek papierosów. Skonfiskowano 2900 sztuk amunicji, 27 000 sztuk różnego typu broni, ale i 527 litrów wina, 142 litry piwa oraz 57 litrów spirytusu, co miało miejsce od stycznia do końca sierpnia tego roku. W zatrzymanych przesyłkach znajdowało się też ponad 200 kg narkotyków, 4000 sztuk podrabianej odzieży i sprzętu elektronicznego, ale i towarów naruszających prawa własności intelektualnej.

W nielegalnych przesyłkach znaleziono również trzy przedmioty naruszające przepisy o handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory oraz cztery niezalegalizowane na wyspie produkty lecznicze. W przemycanych paczkach znaleziono też ponad 170 kg tytoniu luzem oraz 59 cygar.

Sukcesy odnotowuje również centrum sortowania przesyłek w Cork, bo i tam przechwytywana jest całkiem duża ilość nielegalnych substancji i produktów, ale jak dodaje Irlandzki Urząd Celny, Cork nie jest głównym miejscem przerzutu kontrabandy.

Co ważne, w zeszłym roku Revenue także udaremniło całkiem sporą ilość prób przemytu, a udało się wtedy zatrzymać m.in. prawie milion pojedynczych papierosów oraz 466 kg tytoniu luzem, 4316 litrów wina, 257 litrów piwa i 314 litrów napojów spirytusowych.

Rzeczniczka Revenue powiedziała:

– Urząd Skarbowy jest obecny w centrach pocztowych na terenie całego kraju w celu załatwiania spraw celnych wynikających z importu towarów i przesyłek za pośrednictwem systemu pocztowego oraz nadzorowania importu z punktu widzenia zakazów importu niektórych nielegalnych produktów. Zespoły antyprzemytnicze Revenue w głównych składach pocztowych rutynowo profilują te towary i przeprowadzają prześwietlenia rentgenowskie, badania fizykalne i wykorzystują psy wykrywające w oparciu o ocenę ryzyka, obejmującą zarówno ryzyko przemytu w odniesieniu do towarów zabronionych, jak i ryzyko dla Skarbu Państwa przed utratą pewnych ceł oraz podatków.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo Twitter – RevenueIE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia i Wielka Br
Roscommon – „śm