Grzywna lub więzienie dla antyaborcyjnych aktywistów

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów podpisane mają być przepisy, które zabraniać będą pikietowania aktywistom antyaborcyjnym w okolicach szpitali, czyli rząd wprowadzi strefy bezpiecznego dostępu.

Wynika z tego, iż pikiety antyaborcyjne, nie będą mogły odbywać się w odległości mniejszej niż 100 metrów od placówki leczniczej, która świadczy usługi aborcyjne. Złamanie tego przepisu skutkować będzie karą grzywny lub w niektórych przypadkach karą pozbawienia wolności, a tak samo rzecz będzie się miała w przypadku gabinetów lekarskich świadczących usługi związane z leczeniem bezpłodności lub przerywaniem ciąży, ale i w okolicach siedzib organizacji związanych z planowaniem rodziny.

Nowe przepisy obejmują swoim działaniem wszelkie formy pikiet antyaborcyjnych, w tym tzw. ciche protesty, uniemożliwianie wejścia do szpitali, modlitwy lub zawieszania transparentów i symboli antyaborcyjnych, jeżeli ma to miejsce w bezpośredniej bliskości placówki świadczącej usługi aborcyjne.

Oceną prawidłowości protestu zajmować się będzie Garda, a może to zrobić np. na wniosek obywatelski, wezwanie władz szpitala lub innej placówki leczniczej, ale może też samodzielnie podjąć działanie, jeżeli stwierdzi, iż przepisy są łamane. Następnie policjanci skierują wniosek do sądu, który zajmie się oceną i będzie mógł wydać swoje postanowienie, jednak zawsze z udziałem ławy przysięgłych.

Recydywiści, nie będą mogli liczyć na pobłażliwość prawa, bo w przepisach zapisano, że osoba lub osoby łamiące prawo, muszą spodziewać się zwiększania poziomu kar, w tym połączenia grzywien z karą pozbawienia wolności.

Wiadomo też, że dzisiejsza decyzja Rady Ministrów będzie tylko formalnością, bo już wcześniej informowano, iż szefowie departamentów wyrazili zgodę na przygotowanie i wprowadzenie takich uregulowań prawnych.

Po wydaniu zgody ich przez rząd – przepisy trafią do Komisji Zdrowia Oireachtas, a wniesie je wnioskodawca, minister zdrowia Stephen Donnelly. Następnie wniosek gabinetu przejść ma szybką ścieżkę legislacyjną, aby przepisy zaczęły obowiązywać w najbliższym czasie. Oczekuje się, iż prawo stanie się obowiązującym jeszcze przed końcem tego roku, a nie jest wykluczone, że już w listopadzie, co wynika z terminów na rozpatrzenie rządowej propozycji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejki po wsparcie
Czynsze rok do roku