DUP czeka na nowego lidera Partii Konserwatywnej

W Demokratycznej Partii Unionistów nie ma woli rozwiązania impasu i stworzenia gabinetu z Sinn Féin, a wydaje się, że DUP czeka teraz na torysów, którzy próbują opanować chaos we własnych szeregach.

Również w tym przypadku nie ma pewności, że uda się dominującej sile politycznej w Wielkiej Brytanii doprowadzić do rozwiązania prowadzącego do stabilizacji, na co wskazują nazwiska kandydatów na przyszłego szefa partii i premiera. Tym samym jest mało prawdopodobne, aby w Irlandii Północnej i to do przyszłego piątku udało się przywrócić pracę Zgromadzenia Stormont, ale też rozpocząć prace rządowe pod przewodnictwem Michelle O’Neill, która z ramienia Sinn Féin powinna objąć fotel pierwszej minister Irlandii Północnej.

Jeżeli DUP nie zmieni swojego stanowiska do piątku, wtedy niezbędne okaże się wyznaczenie kolejnego terminu wyborów powszechnych, co może doprowadzić do pogłębienia się zapaści politycznej w Irlandii Północnej, a co ważne, grudniowe wybory, niewiele raczej zmienią w układzie sił na tamtejszej scenie.

Z sondaży wynika, iż społeczeństwo nie zmieni swojej opinii w sposób istotny, więc w wyborach 15 grudnia, ugrupowaniem z największą ilością głosów zostanie Sinn Féin, a może być też tak, bo i takie krążą opinie, że DUP straci kilka mandatów. Ważne jest też, że w Demokratycznej Partii Unionistów panuje pogląd, iż najlepszym premierem i szefem torysów byłby Boris Johnson, więc wyraźnie tutaj widać, iż DUP czeka na wynik wewnętrznego głosowania konserwatystów.

W Irlandii Północnej trwają zakulisowe rozmowy w kwestii przełamania impasu w Stormont i podejmowane są próby odsunięcia wizji wcześniejszych wyborów parlamentarnych, jednak nikt prawie się nie spodziewa, że osiągnięte zostanie porozumienie i do grudniowych wyborów nie dojdzie.

Do porozumienia na Północny wzywają politycy z Republiki Irlandii, w tym premier Micheál Martin, a i w sprawę zaangażować ma się również Minister Biura ds. Irlandii Północnej Steve Baker, którzy wydać mają w najbliższych dniach swoje apele o porozumienie w Stormont.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Stormont Estate, east of Belfast in County Down, Northern Ireland. William Murphy from Dublin, Ireland

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS: