Dekada niepowodzeń polityki energetycznej zwiększy zimową presję

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rzecznik Sinn Féin ds. działań na rzecz klimatu Darren O’Rourke powiedział, że dekada niepowodzeń w polityce energetycznej kolejnych rządów przyczyni się do zwiększenia presji na dostawy energii i presji kosztowej tej zimy.

Przemawiając w tej sprawie poseł O’Rourke powiedział:

– Wchodzimy w bardzo trudną zimę z perspektywą niedoborów energii i niekontrolowanych cen. Rząd musi zareagować, aby zająć się i złagodzić najgorsze tego skutki. Chociaż słusznie wskazują na fakt, że gaz jest używany jako broń wojenna i że ma to bezpośredni wpływ na dostawy energii elektrycznej i koszty, powinni również zaakceptować fakt, że istnieją szczególne aspekty kryzysu energetycznego w Irlandii, które dotyczą do dziesięcioletniej porażki w polityce energetycznej. Kolejnym rządom nie udało się odpowiednio zbilansować podaży i popytu na energię elektryczną – w rezultacie perspektywa przerw w dostawie prądu tej zimy pozostaje realną możliwością. Całkowicie lekkomyślne podejście, które pozwala na niesłabnący rozwój centrów danych, wraca. To, w połączeniu z nadmierną zależnością od gazu i niemożnością wykorzystania potencjału naszych zasobów energii odnawialnej, będzie kosztować tej zimy wszystkich. Nadal pozostają biurokratyczne bariery dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki dla domów, firm, szkół oraz budynków publicznych i społecznościowych. To nie ma sensu. Wdrożenie i uruchomienie inteligentnych liczników było opóźnione o lata, rozpoczęło się dopiero pod koniec 2019 r. i jest powolne – uniemożliwiając wielu korzystanie z taryf czasu użytkowania. Podobnie, zamiast wdrożyć kompleksowy plan modernizacji energetycznej w latach 2010-tych, dekada została stracona. Na przykład w 2010 r. w ramach programu Warmer Home Scheme zmodernizowano 24 291 domów. Zmniejszyło się to znacznie rok do roku w ciągu dekady do 3142 w 2019 roku. Oczywiste jest, że dekada niepowodzeń polityki energetycznej zwiększy presję tej zimy. Rząd musi to zaakceptować i zareagować, aby zapewnić ochronę zwykłym pracownikom i rodzinom, którzy nie ponoszą odpowiedzialności za przyczynę kryzysu energetycznego.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia nie słucha
Nowy sekretarz stanu

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!