Nowy sekretarz stanu musi wysłuchać wszystkich głosów w Irlandii Północnej

Mieszkańcy Północy potrzebują nowego sekretarza stanu, aby wysłuchał wszystkich ich głosów, powiedziała senator z Fine Gael.

Rzeczniczka Fine Gael ds. Irlandii Północnej i członek Komisji Wdrażania Porozumienia Wielkopiątkowego senator Emer Currie powitała Chrisa Heatona-Harrisa na stanowisku brytyjskiego sekretarza ds. Irlandii Północnej, ale ostrzegła, że ludzie potrzebują kogoś, kto jest uważny, otwarty i chętnych do wysłuchania wszystkich głosów.

Senator Currie powiedziała:

– Lista spraw, które odziedziczył nowy sekretarz stanu ds. Irlandii Północnej, jest znacząca, w tym ustawa o Protokole Północnoirlandzkim, upadek podziału władzy i jednogłośny sprzeciw wobec ustawy o dziedzictwie i pojednaniu, a także trud Brexitu i nowa brytyjska Karta Praw wprowadziła Porozumienie Wielkopiątkowe. Potrzebujemy sekretarza stanu, który będzie działał w interesie wszystkich mieszkańców Irlandii Północnej, we współpracy z irlandzkim rządem. Nasze problemy są poważne, ale można je rozwiązać. Pokonywaliśmy już znacznie gorsze, dzięki empatii, kompromisowi i zrozumieniu wyjątkowych relacji na tej wyspie. Ten sekretarz będzie częścią przewodnictwa w 25. rocznicę Porozumienia Wielkopiątkowego. Mam nadzieję, że inspiruje go wspólne przywództwo w tamtych czasów między naszymi rządami i dostrzega wartość przywrócenia takiego podejścia do osiągnięcia postępu i stabilności. W pierwszym rzędzie prosiłabym nowego sekretarza stanu o spotkanie z grupami ofiar, aby zrozumieć jednogłośny sprzeciw wobec ustawy o dziedzictwie i pojednaniu, która ma zostać wniesiona do Izby Lordów w przyszłym tygodniu, oraz ile ofiar i rodzin muszą utracić, jeśli dokument zostanie wprowadzony. Potrzeba prawdy i sprawiedliwości jako podstawy pojednania. Poglądy i obawy biznesu i grup obywatelskich muszą być wysłuchane w odniesieniu do Protokołu, a także polityków ze wszystkich społeczności i żadnej. Potrzebujemy, żeby Stormont znów działał. Życzę sekretarzowi szczęścia w jego nowej roli. Mam nadzieję, że przychodzi z otwartym umysłem i otwartym uchem na wszystkie głosy w Irlandii Północnej.

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dekada niepowodzeń
Program wsparcia pł