Czy wkrótce będziemy mieli pierwszy huragan?

Jest to całkiem możliwe, bo kierunek, jaki wstępnie obrała burza tropikalna, sugeruje, iż może się ona skierować przez Ocean Atlantycki do Irlandii.

Obecnie burza tropikalna zmieniła swoją klasyfikację i uznawana jest za huragan, a nadano mu nawet imię Ian. Ten natomiast skierował swoją trasę na Kubę i na Florydę, gdzie może poczynić najwięcej szkód, natomiast o ile nie wejdzie tylko na ląd, więc prześlizgiwać się będzie po wybrzeżu USA, ma potencjał przekierowania swojej trasy i ponownego wejścia nad wody Oceanu Atlantyckiego.

Tam napędzany Golfsztromem nabierze siły i potencjalnie może zagrażać irlandzkiej wyspie, czyli za około 10 do 14 dni, pojawić się u naszych wybrzeży.

To jednak teraz spekulacje meteorologów, którzy nie mówią jeszcze o zagrożeniu, a pokazali możliwy scenariusz, jaki może mieć miejsce.

Siła Iana jest duża, a prędkość wiatru oceniono na 150 km/h z tendencją wzrostową, czyli omijając Kajmany, Ian nabierze siły, gdy znajdzie się w okolicach Kuby. Już teraz Kubańczycy otrzymują ostrzeżenia pogodowe, a i takie same wysyła się do mieszkańców Florydy w USA, bo to rejony najbardziej narażone na uderzenie huraganu Ian.

Jeżeli stanie się tak, jak mówią meteorolodzy, jeszcze w październiku doczekamy się w Irlandii pierwszego w tym sezonie huraganu, który może być całkiem silny.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Image by <a href=”https://pixabay.com/users/12019-12019/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=86025″>David Mark</a> from <a href=”https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=86025″>Pixabay</a>

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
EBC dokręci procent
Irlandia chce kolejn