Czy w tym sezonie w domach będzie zimno?

Wiele osób zastanawia się, czy w nadchodzącym sezonie grzewczym, będzie mogło pozwolić sobie na uruchomienie kaloryferów, a takie obawy najczęściej słychać ze strony emerytów.

To jednak nie jest jedyna grupa, która twierdzi, że będą zmuszeni intensywnie racjonować ciepło w swoich domach, gdyż nie będzie ich stać na zakup prądu, gazu lub oleju opałowego. Gorzkie słowa kieruje się więc w stronę rządu i obwinia ten o brak działań w tym zakresie, a jednocześnie zaznacza, że ów bardziej dba o uchodźców wojennych z Ukrainy, niż o własnych obywateli i wieloletnich mieszkańców Irlandii.

Mówi się też coraz częściej, co widać wyraźnie w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych, iż mieszkańcy Irlandii sceptycznie podchodzą do udzielanej przez gabinet Ukraińcom pomocy, a i zaznacza się w wypowiedziach, że to jednak społeczeństwo pomaga, a nie rząd, bo za  mieszkania płaci Skarb Państwa, natomiast zasiłki wypłacane są z pieniędzy, jakie wpływają do państwowej kasy z podatków, także tych osobistych.

Aktualnie grupy wsparcia dla osób starszych informują, że emeryci oraz renciści przerażeni są zbliżającą się zimą i część z nich wie już teraz, że zimą w ich domach ogrzewanie włączane będzie sporadycznie. Mówi się również, że dzieje się tak tylko dlatego, iż są Irlandczykami, a nie Ukraińcami, bo ci mieszkać będą w ogrzewanych hotelach i pensjonatach.

Jakby tego było mało, w ostatnich dniach minister środowiska Eamon Ryan powiedział, iż mieszkańcy Irlandii, stoją obecnie w obliczu poważnych podwyżek cen na nośniki energii, ale dodał, że rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby nie było odłączeń prądu. Wypowiedź nie jest więc tą, której spodziewało się wiele osób, bo nie mówi o pomocy i wsparciu, a jedynie o stałych dostawach prądu.

Minister Ryana powiedział jednak lakonicznie, że on i gabinet przyjrzą się cenom nośników energii, więc czy możliwe jest, aby złagodzić jakoś presję cenową dla gospodarstw domowych.

Takie działanie, czyli zapowiadane dodatki, jakie potencjalnie pojawią się w przyszłorocznym budżecie, a część z nich wejść ma w życie tuż po przyjęciu ustawy o wpływach i wydatkach państwa, nie będzie jednak takim, aby w odpowiedni sposób wspierać osoby starsze oraz w trudnej sytuacji materialnej.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Zimą nie odłączą
70-latkowie prowadzi