Czy Twój pracodawca Cię szpieguje?
Pracodawcy domagają się prawa do wglądu w pocztę elektroniczną zatrudnionych, a niektórzy pracownicy poddawani są szczegółowemu monitoringowi, głównie podczas pracy zdalnej.
W raporcie Deloitte z 2018 r. stwierdzono, że „przewidywana od lat rewolucja w zakresie zbierania danych osobowych w końcu nadeszła”.
Nadzór pracodawców nad pracownikami i stopniowo z biegiem lat się zwiększał, natomiast do jego wzrostu przyczyniły się dwa czynniki.
Podczas pandemii Covid-19 wiele osób musiało pracować w domu, a pracodawcy zażądali pewnego nadzoru nad tym, co dokładnie robią. Podstawową naturą umowy płacowej w kapitalizmie jest to, że sprzedajesz swoją zdolność do pracy. Ponieważ jest to dość mglisty towar, pracodawcy zawsze będą upierać się przy swoim prawie do szczegółowej kontroli.
Drugim czynnikiem jest rozwój oprogramowania, które pomaga pracodawcom monitorować personel.
Dwóch amerykańskich profesorów prawa, Antonio Aloisi i Valerio De Stefano, przedstawiło niektóre z dostępnych dla pracodawców możliwości:
Activetrack kontroluje programy i informuje przełożonych, jeśli pracownik nie jest skoncentrowany na zleconych zadaniach lub spędza czas w mediach społecznościowych. OccupEye rejestruje natomiast, kiedy i jak długo ktoś jest z dala od swojej stacji roboczej. TimeDoctor i Teramind śledzą każde wykonywane online zadanie, a Interguard kompiluje minuta po minucie oś czasu, która monitoruje wszystkie dane, takie jak historia obecności w sieci i wykorzystanie przepustowości, wysyłając powiadomienia do menedżerów, jeśli wykryte zostanie coś podejrzanego. HubStaff i Sneek rutynowo robią co pięć minut zdjęcia przez swoje kamery internetowe i rozpowszechniają je, aby podnieść morale.
W 1987 roku sześć milionów pracowników w USA było obserwowanych w jakiś sposób, ale w 1994 roku mniej więcej jeden na siedmiu, czyli 20 milionów, było śledzonych elektronicznie w pracy. Nie jest jeszcze jasne, jak daleko poszedł ten trend w Irlandii, jednak związki zawodowe i organizacje reprezentujące pracowników powinny nalegać, aby pracodawcy ujawnili, jakie informacje gromadzone są przez nich o pracownikach.
Jeśli znasz przypadki monitorowania w miejscu pracy, skontaktuj się z People Before Profit. Nasz e-mail to: info@peoplebefioreprofit.ie i upewnij się, że korzystasz z prywatnego adresu e-mail!
Opr: Bogdan Feręc
Źr: People Before Profit