Czy szefowa RTÉ straci pracę?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Telewizja RTÉ ma obecnie problemy związane z odwołaniem wywiadu, który miał być przeprowadzony z autorem książki „Mary Lou McDonald: Republikańska zagadka” i właśnie Mary Lou McDonald.

Szefowa Sinn Féin na tyle poruszona została decyzją władz RTÉ, iż zapowiedziała złożenie wniosku prawnego o ukaranie stacji, a też zarzuca stacji stronniczość, natomiast mniej stanowczy jest autor Shane Ross, który nie jest z tego powodu zadowolony, ale również mówi, że to działanie zastanawiające. Konsekwencją tego jest obecnie wniosek do Komisji ds. Mediów Oireachtas, w którym to poseł Fine Gael Brendan Griffin domaga się wezwania dyrektor naczelnej RTÉ przed oblicze Komisji, aby Dee Forbes wyjaśniła, dlaczego stacja odwołała rozmowy z McDonald i Rossem.

Komisja ds. Mediów Oireachtas, czyli połączonych izb parlamentu, spotka się dzisiaj i na posiedzeniu omówiona zostanie propozycja posła Griffina.

Wcześniej premier Micheál Martin (Fianna Fáil) powiedział, że RTÉ powinno odpowiedzieć na kilka pytań, w związku z odwołaniem rozmowy z Rossem i McDonald. Sam premier stwierdził ówcześnie, że „takie zachowanie ma mrożący wpływ na demokrację”, a dodał, że byłby ostrożny w kwestii kierowania sprawy na drogę postępowania prawnego. RTÉ spotkało się już z wnioskiem o zniesławienie, jaki w tej i wcześniejszej sprawie wysłała do Prokuratury Generalnej Mary Lou McDonald, a kolejny wniosek, tym razem ze strony Shane Rossa, mógłby w wyjątkowy sposób zaszkodzić nadawcy.

RTÉ wciąż zapewnia, że sprawa nie jest polityczna, a decyzja o nieemitowaniu wywiadu podjęta została na poziomie redakcyjnym, a jak dodał były poseł Shane Ross, wcześniej wywiad nie był nigdzie publikowany i nikt nie miał do niego dostępu.

Posłowie wielu opcji politycznych uważają, jak wyraził to m.in. poseł Fine Gael Paul Kehoe, że RTÉ ma obowiązek służby publicznej w kwestii nadawania programów, z czego musi się wywiązywać. Poseł powiedział również, iż nie jest dla niego zrozumiałe, czego obawiała się stacja i z jakiego powodu wstrzymała wywiad z Rossem, ale wg parlamentarzysty wygląda to, jak element cenzury. Poseł Kehoe dodał również, iż może to pociągnąć za sobą bardzo poważne konsekwencje, więc zasugerował w ten sposób, iż może dojść nawet do zmian na najwyższych szczeblach kierownictwa RTÉ.

*

Prywatnie dodam, że już pierwsze rozdziały książki są dosyć ciekawe, a przedstawiają postać Mary Lou McDonald w całkiem innym świetle, niż to, które znamy z obecnego przekazu medialnego i politycznego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Polska-IE – Książka o Mary Lou McDonald autorstwa Shane Rossa

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Szpitale muszą znal
Prezydent chce głę

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!