Prezydent chce głębszej kontroli w mediach społecznościowych

Na posiedzeniu Rady Europy w Strasburgu prezydent Michael Daniel Higgins powiedział, że właściciele mediów społecznościowych powinni ponosić konsekwencje nieprzyjmowania odpowiedzialności lub regulacji w kwestii nadzoru niektórych publikacji.

Oznacza to tyle, że właściciele mediów społecznościowych, powinni głębiej wnikać w publikacje i to zarówno te, które pojawiają się ze strony mediów, jak i w komentarze osób zamieszczających swoje własne opinie. Wg prezydenta Higginsa, zaistniała obecnie potrzeba zastanowienia się nad kilkoma aspektami działalności mediów społecznościowych i nad nieuregulowaną kontrolą przestrzeni publicznej w tym zakresie, głównie w sferze komentarzy.

Prezydent Michael D. Higgins zarzucił mediom społecznościowym, iż nie biorą odpowiedzialności za publikowanie treści, ale i dopuszczają do publikacji „nieodpowiedzialnych komentarzy”.

Wg irlandzkiego prezydenta, jest to, „daleko poza normalnymi granicami lub ograniczeniami dotyczącymi komentarzy politycznych i społecznych”.

Prezydent Michael Daniel Higgins:

– Musimy poważnie zastanowić się nad konsekwencjami nieuregulowanej kontroli przestrzeni do publicznego komentowania przez bardzo niewielką liczbę właścicieli, właścicieli, którzy nie akceptując odpowiedzialności lub regulacji, ułatwiają kulturę nieodpowiedzialnego komentowania daleko poza normalnymi granicami lub powściągliwością polityczną, ale też w komentarzach społecznych.

Prezydent Higgins stwierdził również, że istnieje obecnie widoczna monopolizacja mediów społecznościowych oraz firm zajmujących się mediami społecznościowymi, więc może się to okazać w pewnym momencie bardzo niebezpieczne i szkodzić będzie wszystkim.

*

 W mojej ocenie prezydent Higgins wzywał do przejęcia kontroli nad wszelkimi mediami, ograniczenia ich praw do publikacji treści bez nadzoru politycznego lub zewnętrznego, a jednocześnie do ograniczenia prawa wyrażania własnych opinii. O ile zwiększony zostanie nadzór nad sferą mediów społecznościowych, więc treści będą w pewien sposób reglamentowane, kolejnym krokiem może być wzięcie pod pełny nadzór nadawców i publikatorów, czyli wprowadzenie cenzury na pełną skalę. Media społecznościowe zawsze charakteryzowały się dużą dobrowolnością opinii, nie zawsze mających wiele wspólnego z realizmem, ale blokowanie komentarzy, które krytycznie oceniają niektóre wydarzenia, sytuacje i działania, w tym polityczne, także może być odebrane, jak wprowadzenie kontroli nad społeczeństwem i odebranie mu wolności wypowiedzi. Dlatego właśnie wypowiedź Pana prezydenta Michaela Daniela Higginsa uznaję za niebezpieczną i też dla wszystkich.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Áras an Uachtaráin

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy szefowa RTÉ str
Kiedy koronacja nowe
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська