Szpitale muszą znaleźć pieniądze na prąd

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Kryzys energetyczny i rosnące ceny energii elektrycznej odciskają swoje piętno także na szpitalach, które muszą znaleźć pieniądze na opłacenie rachunków.

Już teraz rachunki, jakie spływają do dyrektorów szpitali, są kolosalne, a prawdopodobnie będą jeszcze wyższe w sezonie zimowym. Szpital to jednak instytucja, która zapewnić musi pacjentom i pracownikom odpowiednie warunki, więc musi być w nim zarówno ciepło, jak i zapewnić trzeba nieprzerwany dostęp do oświetlenia. Jest jeszcze jeden ważny element w działalności szpitali, bo praktycznie wszelkie urządzenia monitorujące stan pacjentów, ale też aparatura podtrzymująca życie, działa na prąd, więc i one muszą działać nieprzerwanie.

Obecnie w szpitalach wyłącznie uczula się personel, aby wyłączał niepotrzebne oświetlenie, ale to wszystkie z oszczędności, jakie zostały wprowadzone.

Najnowsze dane z poszczególnych szpitali pokazują, że sytuacja zaczyna robić się nieciekawa, gdyż jednostki szpitalne borykają się z rosnącymi rachunkami za prąd, a i zużycie jest na bardzo wysokim poziomie. Szpital Uniwersytecki w Galway w ubiegłym roku zużył 43 mln kWh, co dało szacunkowy rachunek w kwocie za tegoroczne zużycie prądu w wysokości 10,8 mln €. Podobnie było w Cork, bo w tym mieście University Hospital Cork zużył 40,5 kWh prądu, co może przełożyć się na tegoroczne rachunki w postaci 10,1 mln €. Podobna sytuacja jest w Limerick, gdzie tamtejszy szpital uniwersytecki zużył prądu za ok. 9 mln €, a szpital w Wateford za 6,3 mln €.

Szpitale, jako instytucje, są jednymi z największych odbiorców prądu, bo ten zużywają w dużych ilościach zarówno w dzień, jak i w godzinach nocnych, a należą do grupy klientów zakładów energetycznych, którzy nie mogą pozwolić sobie na wprowadzenie jakichś specjalnych ograniczeń, gdyż muszą mieć zapewnione stałe dostawy energii elektrycznej i używać jej bez żadnych przerw.

To jednak sprawia, że rachunki energetyczne szpitali w Irlandii zaczęły obecnie dramatycznie wzrastać, a jak powiedział rzecznik HSE, czyli Zarządu Służby Zdrowia, na bieżąco śledzone jest zużycie prądu w szpitalach i prosi się dyrektorów, aby w miarę możliwości wprowadzili programy oszczędnościowe.

HSE:

– Podejście HSE polegało na identyfikacji i ukierunkowaniu wysiłków na zmniejszenie zużycia energii na największych lub znaczących użytkownikach energii, którzy odpowiadają za większość jej zużycia i emisji gazów cieplarnianych związanych z energią. HSE zainicjowało szereg projektów i programów w celu zmniejszenia zużycia energii w całym bloku opieki zdrowotnej, w tym kontynuację porozumienia partnerskiego z Irlandzkim Urzędem ds. Zrównoważonej Energii (SEAI) w celu postępu w programie efektywności energetycznej w HSE.

Zarząd Służby Zdrowia wdrożył też programy modernizacyjne, które przełożyć się mają na zmniejszenie zużycia prądu, a w tym zakresie uważa, że:

– Program płytkich prac modernizacyjnych przyspiesza prace inżynieryjne, takie jak modernizacja oświetlenia LED, modernizacja okien i izolacji, instalacje pomp ciepła, systemy zarządzania budynkami, modernizacje liczników, modernizacje pomp i montaż instalacji fotowoltaicznych. HSE opracowuje również ulepszone wytyczne w obszarach efektywności energetycznej, redukcji emisji dwutlenku węgla, zapobiegania powstawaniu odpadów i oszczędzania wody, w tym narzędzia oceny zrównoważenia opieki zdrowotnej online i narzędzia wsparcia, które zostało opracowane z myślą o wszystkich średnich i mniejszych użytkownikach energii.

Nie zmienia to jednak faktu, że zużycie prądu w szpitalach jest na bardzo wysokim poziomie, co powoduje konsekwencje finansowe, a dyrektorzy szpitali zmuszeni są znaleźć środki na opłacenie rachunków. W tym przypadku ważne jest jednak to, iż żaden zakład energetyczny, który dostarcza prąd do szpitala, nie może odciąć mu zasilania, nawet w przypadku, gdy jednostka przestanie opłacać rachunki za prąd. Szpital, jako instytucja użyteczności publicznej i ważna ze względu na zdrowie publiczne, nie może być pozbawiona dostaw energii, gdyż zagrażać to może bezpieczeństwu publicznemu. Niemniej jednak HSE wyda w tym roku i prawdopodobnie w latach kolejnych, znacznie więcej pieniędzy na energię elektryczną dostarczaną do szpitali, a pieniądze te będą musiały znaleźć się w budżecie Health Service Executive.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Polska-IE – Galway University Hospital

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russian commanders d
Czy szefowa RTÉ str

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!