Czy koalicja utraci władzę? Martin jest optymistą

Istotne dla dzisiejszego głosowania w sprawie wotum nieufności są dwa głosy, a te należą do zawieszonych posłów Partii Zielonych.

To jednak ma też swoje głębsze dno, bo o ile renegaci z Zielonych mieliby zagłosować przeciwko wnioskowi Sinn Féin, ich była partia musi otrzymać zapewnienie Fianna Fáil i Fine Gael, że zrealizowane zostaną postulaty o zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla i wprowadzane będą zmiany, jakich domaga się Green Party w działaniach środowiskowych.

Fine Gael i Fianna Fáil nie są jednak przekonane, że to najlepsze rozwiązanie na obecne czasy, a nawet przedstawia się argumenty z kontynentu, gdzie wiele państw odchodzi czasowo od wcześniejszych ustaleń i do swojego potencjału energetycznego włącza węgiel, uznawany za najbardziej zanieczyszczający środowisko.

Zieloni nie są bardzo stanowczy w swoich żądaniach, jednak naciskają na gabinet, by nie blokował kolejnych zmian, ale tu należy zaznaczyć, iż rząd powiedział jasno, iż trzeba teraz chronić się w najbliższych miesiącach przed brakami węglowodorów, co może oznaczać, że zakaz użytkowania węgla i torfu wejdzie w życie, ale nie w tym roku.

Sam premier Micheál Martin jest natomiast zdania, że koalicja dojdzie do porozumienia i odrzuci wniosek Sinn Fén, który dzisiaj znajdzie się w Dáil.

O ile wszystko potoczy się zgodnie z harmonogramem, dzisiaj w godzinach popołudniowych, niższa izba parlamentu przeprowadzi głosowanie w tej sprawie i może doprowadzić do uchwalenia wotum nieufności dla gabinetu Martina.

Większość partii opozycyjnych ujawniła już opinię w tej kwestii, więc zagłosują za wnioskiem Sinn Féin, jak i posłowie niezależni w większości uznali, iż ten gabinet powinien utracić władzę. W grę wchodzą teraz wspomniane już dwa głosy, więc to od nich zależy, czy rząd przetrwa dzisiejsze głosownie, czy rozpisane zostaną nowe wybory. Ważne jest również, że niektórzy z posłów niezależnych, nie chcą ujawniać swoich opinii przed samym głosowaniem, chociaż sugerują, że skłaniają się ku poparciu wniosku o wotum nieufności dla rządu.

Do posłów opozycji zwróciła się też liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald, która powiedziała, że to posłowie opozycji muszą podjąć decyzję, czy „chcą pozwolić ludziom cierpieć”, czy może dać im to, na co zasługują, czyli prawdziwe wsparcie.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Mieszkańcy Irlandii
Gabinet nie zgodzi s