Gabinet nie zgodzi się na likwidację abonamentu telewizyjnego?

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu zapaść ma decyzja o utrzymaniu opłaty telewizyjnej w Irlandii, a stanie się tak ze względu na sygnały, jakie płyną z Komisji ds. Przyszłości Mediów.

Rząd dyskutować ma kwestię abonamentu, jednak podjąć też wstępną decyzję, aby abonament telewizyjny został utrzymany jeszcze przez jakiś czas, a konkretnie do chwili, gdy pojawią się propozycje, jak finansować narodowego nadawcę. Tym natomiast zająć się ma Komisja ds. Przyszłości Mediów, więc określić sposoby wnoszenia opłat abonamentowych, żeby kraj zachował możliwość finansowania mediów narodowych.

Wcześniej proponowano, aby zlikwidować abonament telewizyjny w obecnej formie i zastąpić go opłatami wliczonymi w podatki, co po pierwsze znacznie zwiększy dochody z tego tytułu, a jednocześnie zlikwiduje możliwość unikania wnoszenia tej opłaty.

Tu jednak pojawił się problem, gdyż niektóre z organizacji działających w ramach ochrony konsumentów uznały, że nie wszyscy mają w domu telewizory, więc nie można ich obciążać opłatą ogólną. Wtedy powstał kolejny pomysł i zaproponowano, aby daninę na utrzymanie narodowego nadawcy, bo chodzi tu przede wszystkim o RTÉ, wprowadzić od każdego użytkownika urządzeń elektronicznych z możliwością przekazywania obrazu w czasie rzeczywistym, który posiada odbiornik z wyświetlaczem o przekątnej powyżej 9 cali.

Takie rozwiązanie oznacza, że każde gospodarstwo domowe w kraju, zobowiązane byłoby do wnoszenia nowej opłaty medialnej, a ta w całości przekazywana będzie do narodowego nadawcy.

Komisja ds. Przyszłości Mediów już wcześniej podkreślała, że RTÉ powinno być finansowane z budżetu krajowego, więc opłata medialna, musi być w takim przypadku opłatą stałą dla każdego podatnika, bo to wynika z propozycji.

Wcześniej mówiło się, że opłata abonamentowa wprowadzona zostanie w tym roku, jednak do tej pory nie ma szczegółowych zaleceń i propozycji finansowania narodowego nadawcy, więc i nie można nakreślić planu finansowania. Ważne jest również, że rząd, w okresie dużych problemów finansowych, jakie w społeczeństwie wywołuje inflacja, nie chce zbyt głębokich zmian w zasadach wnoszenia opłat i abonamentów.

Tym samym może się okazać, że o ile pojawią się już jasne propozycje w zakresie nowej opłaty medialnej, to ich wprowadzenie przesunięte zostanie na rok przyszły, a może nawet na rok kolejny.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy koalicja utraci
Premier żyje w inny