Mieszkańcy Irlandii obawiają się kolejnych wzrostów cen

Większość ankietowanych powiedziała, że ceny artykułów spożywczych w tutejszych sklepach są już „niedopuszczalnie wysokie”.

Taka opinia pojawiła się w ankiecie przeprowadzonej przez pracownię iReach Insights, która zajęła się oceną kosztów życia w Irlandii. Z badań wynika również, iż wzrosły w społeczeństwie obawy, że wielu osób nie będzie wkrótce stać na zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych, więc ceny dotrą do takiego poziomu, w którym trzeba będzie zrezygnować z dużej części z nich. Kolejna grupa, a jest ich już prawie połowa, i są zdania, że ceny artykułów spożywczych rosną w zawrotnym tempie, natomiast wzrosty są „wielokrotnością danych podawanych oficjalnie”.

W ostatnim miesiącu 96% respondentów zanotowało wzrost kosztów artykułów spożywczych, a średnia kwota, jaką wydano na tygodniowe zakupy spożywcze wyniosła w kraju 125 €. 1/3 wydała na zakupy od 51 do 100 € na tydzień, a niecałe 59% uważa, że ich wydatki na jedzenie wzrosły od 11 do 20 procent.

Dane Central Statistics Office mówią jednak, że w ostatnim miesiącu, ceny artykułów spożywczych podniosły się o 4,5%, więc ponad połowę mniej, niż uważają konsumenci. Są jednak produkty, które zdrożały o wiele więcej, niż podawane przez CSO, więc mleko droższe było o 10%, masło o ponad 11%, a margaryna zdrożała o ponad 20%.

60% badanych stwierdza, że o ile ceny nadal będą wzrastać w takim tempie, nie będzie ich wkrótce stać na zakupy spożywcze, a w kraju 48% mieszkańców jest już pod istotną presją finansową z powodu kosztu zakupu żywności.

Kolejna 1/3 respondentów stwierdza, że koszt zakupu mięsa i owoców może podniósł się od 21 do 40 proc., a i widać duży wzrost w zakresie zakupu produktów mlecznych.

Z badania Eurostatu wynika natomiast, że ceny w Irlandii, wyższe są od średnich w Unii Europejskiej o 40%, a przepaść powiększa się z każdym miesiącem, więc na wyspie ceny rosną znacznie szybciej, niż w innych państwach unijnych.

Respondenci są też przekonani, iż rząd mógłby zrobić znacznie więcej, aby ulżyć w kosztach życia, jednak nie spodziewają się poważnych ruchów ze strony gabinetu.

Bogdan Feręc

Źr: iReach Insights

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukrainian attack kil
Czy koalicja utraci