Coraz mniej miejsc pracy dla specjalistów

Rynek pracy w Irlandii zaczyna powoli ograniczać zatrudnienie, a najlepiej jest to teraz widoczne w zawodach specjalistycznych i związanych z technologiami.

Z raportu Morgan McKinley Employment Monitor wynika, że w II kwartale tego roku nastąpił spadek ofert, jakie zamieszczali pracodawcy dla specjalistów, a jednoczenie ilość kandydatów na proponowane stanowiska podniosła się o 20% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Obecnie ocenia się, że dane odzwierciedlają zachowanie całego rynku pracy dla specjalistów i osób związanych z sektorami technologicznymi, a powodem są wcześniejsze zwolnienia w dziale technologicznym oraz z uwagi na pojawiające się nowe osoby na rynku pracy, które zakończyły np. naukę.

W porównaniu z I kwartałem tego roku, osób poszukujących pracy w sektorze specjalistycznym i technologicznym obniżyła się o 0,8%, co wskazuje, że część z nich mogła znaleźć zatrudnienie.

Z opracowania wynika również, że pracodawcy niechętnie godzą się na pracę zdalną i hybrydową, a preferują fizyczną obecność pracownika w biurze. Takie postępowanie odstrasza jednak przyszłych pracowników, którzy częściej wybierają oferty elastyczne.

Dyrektor ds. biznesowych w firmie Morgan McKinley Ireland Trayc Keevans powiedział, że różne sektory doświadczyły spadku możliwości zatrudnienia w drugim kwartale roku.

Trayc Keevans:

– Sektor technologii wykazał pewną odporność dzięki jednocyfrowemu spadkowi ofert pracy zawodowej o 7,8% i 11% wzroście możliwości kontraktowych. W szczególności nastąpił 43% spadek możliwości budowlanych pojawiających się na rynku w tym okresie ze względu na długi czas opóźnienia w obsadzaniu wcześniejszych stanowisk z powodu braku umiejętności i trudności we wprowadzaniu zagranicznych talentów na rynek w celu wypełnienia luki spowodowanej wyzwaniami w zabezpieczeniu mieszkań.

Niektóre sektory nadal odnotowują wzrost ofert pracy, a należą do nich nauki przyrodnicze, inżynieria i usługi finansowe.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Arlington Research on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister zdrowia Ste
Cyfrowe euro będzie