Cyfrowe euro będzie kolejną formą płatności

W reakcji na rosnącą popularność płatności wirtualnych Komisja Europejska opublikowała w ubiegłym tygodniu propozycję stworzenia cyfrowej waluty euro, która będzie używana wraz z pieniędzmi fizycznymi.

W dzisiejszym programie radia NewsTalk komisarz Mairead McGuinness powiedziała, że cyfrowe euro, będzie uzupełnieniem istniejących form płatności, w tym gotówki, której nie ma planów wycofania.

Komisarz Mairead McGuinness stwierdziła:

Zasadniczo staramy się zabezpieczyć euro na przyszłość, a w przypadku spadku użycia gotówki, chcemy, abyśmy wszyscy mieli dostęp do waluty Banku Centralnego, euro, cyfrowo. Różni się więc to od rozwiązań prywatnych, jeśli wolisz, ponieważ są to pieniądze Banku Centralnego. W pewnym sensie się uzupełniamy; więc mówimy, że chcemy gotówki, ale chcemy, aby ludzie mogli używać euro w formacie cyfrowym.

McGuinness powiedziała również, że prace w tej kwestii Europejski Bank Centralny prowadził już „od jakiegoś czasu”, a podkreśliła, że ważny jest nadzór nad pieniędzmi.

Komisarz Mairead McGuinness kontynuowała:

Naprawdę ważne jest, aby istniał demokratyczny nadzór nad tym, w jaki sposób cyfrowe euro rzeczywiście mogłoby się urzeczywistnić i zapewnić prywatność oraz cały szereg innych kwestii. Ostatni tydzień był, jeśli wolisz, rozpoczęciem procesu legislacyjnego, w którym posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz politycy z państw członkowskich mieliby odegrać rolę w ustanowieniu cyfrowego euro.

Komisja Europejska zapytała wcześniej o zdanie w kwestii cyfrowych pieniędzy firmy w UE, a z jej badań w Irlandii wynika, że 47% przedsiębiorców przypuszcza, iż w ciągu najbliższej dekady ich transakcje staną się całkowicie bezgotówkowe.

Z ogólnych badań wynika również, że 60% mieszkańców Unii Europejskiej chce, jako pełnoprawnego środka płatniczego pieniędzy w formie fizycznej, więc płatności gotówkowe nadal będą realizowane i nie będzie wobec nich praktycznie żadnych ograniczeń w życiu codziennym.

Komisarz Mairead McGuinness dodała:

Myślę, że ta dyskusja o tym, jak używamy pieniędzy i uzyskujemy do nich dostęp, stanie się szerszą dyskusją w państwach członkowskich. Wiem, że w Irlandii minister Michael McGrath jest bardzo aktywny w tej sprawie.

Irlandzki rząd wciąż rozważa kwestię wpisania gotówki, jako prawnego środka płatniczego do Konstytucji Republiki Irlandii, co będzie gwarancją, że ta pozostanie na wyspie na stałe. Obecnie tworzony jest projekt ustawy, ale do tej pory nie wiadomo, w jakim terminie zostanie wniesiony do parlamentu.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by Allison Saeng on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Coraz mniej miejsc p
Renata Bem: dzieci w