Ciemne atrakcje turystyczne

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Najbliższa zima może stać pod znakiem zaciemnienia, a stanie się tak ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej.

Obecnie oszczędności zaczynają wprowadzać niektóre sklepy i wyłączają część oświetlenia, a handel w kraju zastanawia się nad skróceniem godzin pracy, więc sklepy, o ile otwierane będą w godzinach porannych, to może być to nieco później niż obecnie, ale i zamykane będą wcześniej, co też pozwoli na oszczędzanie energii. Wielu właścicieli sklepów poinformowało już personel, aby w okresie zmniejszonego ruchu, wyłączali część oświetlenia, a i informuje się pracowników, że wkrótce mogą spotkać się z krótszymi godzinami pracy.

Takie zabiegi widuje się też w instytucjach i w tych właśnie pracownicy na każdym kroku są upominani, że powinni oszczędzać prąd, więc wyłączać zbędne oświetlenie, a gdzieniegdzie wprowadzono zakaz używania grzejników indywidualnych.

Idąc dalej drogą oszczędności, na takie decydują się również zarządcy wielu atrakcji turystycznych, więc wymieniają oświetlenie na energooszczędne, a i montują generatory prądu, który pozyskiwany jest tańszymi nośnikami energii, które przy okazji przyjazne są dla środowiska. Wielu dyrektorów atrakcji turystycznych w kraju dodaje, że skrócą też czas, w którym znajdujące się pod ich zarządem miejsca, będą oświetlone, więc w porze nocnej, używane będą wyłącznie światła ostrzegawcze i niezbędne.

Wiele firm w kraju również decyduje się na wprowadzenie oszczędności energetycznych, montując zarówno oświetlenie LED, jak i wymieniając żarówki na te, które pochłaniają mniej prądu, a i montują czasowe włączniki prądu, a te zapalają światło dopiero po wykryciu ruchu.

Wielkie zakłady produkcyjne i te pod zarządami korporacji oceniają obecnie możliwości montowania paneli słonecznych, które mogłyby zasilać w energię grzejniki, co też da znaczne oszczędności w rachunkach za prąd, jednak częściej mówi się w tych przypadkach o zmniejszeniu punktów świetlnych.

Zmienia się również harmonogramy pracy instalacji grzewczych w budynkach produkcyjnych i o ile firma nie działa w ruchu ciągłym, ogrzewanie włączane jest już teraz później, a i krótsze są okresy funkcjonowania. Wprowadzono też ograniczenia w użytkowaniu urządzeń klimatyzacyjnych, więc te zostały już dawno unieruchomione, a temperaturę w pomieszczeniach zaleca się regulować poprzez uchylanie lub zmykanie okien.

W wielu szkołach na czas lekcji wyłączane jest światło na korytarzach, a oświetlenie włącza się przed przerwami lub w okresie odbierania dzieci ze szkół i przed rozpoczęciem zajęć.

Władze lokalne proponują, aby istotnie skrócić czas oświetlenia atrakcji turystycznych, pomników i wielu podobnych miejsc, a i zastanawiają się nad wprowadzeniem ograniczenia oświetlenia ulic i placów. W godzinach nocnych miałyby pozostać włączone światła na głównych arteriach komunikacyjnych i takie decyzje podejmować chcą burmistrzowie mniejszych miast oraz wsi, gdzie natężenie ruchu samochodowego, a także pieszego jest najniższe. Nie można wykluczyć takiego postępowania również w przypadku większych miast, bo i w nich oświetlenie ulic może być ograniczane w porze późnonocnej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Joe from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W kraju nie braknie
Była minister wzywa

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!