Była minister wzywa do ignorowania sprzeciwów społecznych

Senator Regina Doherty z Fine Gael, niedawna minister ochrony socjalnej uważa, że powinni się ignorować protesty mieszkańców kraju, którzy sprzeciwiają się budowie w ich okolicy modułowych miasteczek dla uchodźców z Ukrainy.

Te domy powinno się po prostu budować, dodaje senator Doherty, co wyraziła na spotkaniu parlamentarzystów swojego ugrupowania. Regina Doherty powiedziała wyraźnie, że wzywa „rząd do ignorowania potrzeb i woli lokalnych mieszkańców”, a i zaapelowała do gabinetu, by „skupił się na budowaniu domów dla uchodźców z Ukrainy”.

To kolejny kamyczek do ogródka rządu, który, jak ocenia to wiele osób, więcej uwagi pod względem zakwaterowania poświęca ukraińskim uchodźcom wojennym, niż stałym mieszkańcom Irlandii, którzy albo nie mogą znaleźć domu, albo przestali sobie radzić z obciążeniami czynszowymi.

Na koniec września do Irlandii przyjęto grupę 54 000 uchodźców z Ukrainy i są to dane oficjalne, a każda z tych osób ma dach nad głową, czego nie można powiedzieć o Irlandczykach i rezydentach wyspy. Wiele osób w internetowych komentarzach dodaje, że bardzo często Ukraińcy mieszkają w znacznie lepszych warunkach od tych, jakie znosić muszą stali mieszkańcy kraju, a i cieszą się brakiem opłat czynszowych, za prąd i ogrzewanie.

Prawdą jest, że pojawiły się już na łonie rządu pytania, czy nie można by wprowadzić pewnych ograniczeń w przyjmowaniu uchodźców wojennych z Ukrainy, gdy kryzys mieszkaniowy w kraju jest już bardzo głęboki, a i nie ma nadziei, aby cokolwiek w najbliższym terminie się zmieniło. Takiego zdania jest np. minister ds. dzieci Roderic O’Gorman z Partii Zielonych, jednak jego pomysł został storpedowany przez Fine Gael, które nazwało propozycję ministra „niepotrzebną i niemoralną”.


W Irlandii jest już prawie 11 000 osób bezdomnych, z czego niecałe 4000 to dzieci, a i nie widać kroków ze strony rządu, aby zintensyfikował działania, które miałyby dostarczyć tym osobom lokale mieszkalne. Są natomiast inicjatywy skierowane do uchodźców z Ukrainy, bo to oni otrzymywać będą mieszkania w domach modułowych, a takich odmawiano wcześniej bezdomnym z wyspy.

Senator Regina Doherty powiedziała:

– Niedopuszczalne jest to, że możemy powiedzieć – jak niektórzy chcieliby to powiedzieć – że Irlandia jest pełna, ponieważ absolutnie nie jesteśmy.

Pani senator podkreślała, że sąsiedzi Ukrainy przyjęli i przyjmują znacznie więcej uchodźców wojennych, a przodują w tym Polska i Mołdawia.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Image by Twitter – Regina Doherty 

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ciemne atrakcje tury
Amazon uruchomił ce