Będzie więcej pokoi dla studentów?

Emeryci chcący wynajmować pokoje studentom nie muszą martwić się o próg dochodowy w przypadku kart medycznych, ponieważ pominięcia zasady wynajmu pokoju mogłoby zapewnić studentom dodatkowe zakwaterowanie.

Emerytów zainteresowanych wynajmowaniem pokoi studentom nie powinna zniechęcać możliwość utraty karty medycznej.

Senator Maria Byrne podkreśliła, że ​​rząd zatwierdził przedłużenie okresu ignorowania dochodu z wynajmu pokoju dla posiadaczy kart medycznych i beneficjentów emerytalnej pomocy społecznej. Zatwierdzone zmiany umożliwiają również dostęp do programu najemcom z władz lokalnych.

Senator Maria Byrne:

– Poruszyłam tę kwestię już wcześniej w kontekście szeregu zapytań emerytów, którzy chcieli wynająć pokój studentowi, ale byli do tego zniechęceni z obawy, że dochody uzyskiwane z wynajmowanego pokoju wypchną ich poza próg dochodowy karty medycznej. Uznając możliwości zarówno dla potencjalnych najemców, jak i właścicieli domów, rząd rozszerzył zakres ignorowania dochodów, więc osoby otrzymujące świadczenia z opieki społecznej i dopłaty do leków nie muszą się martwić. Tygodniowy próg dochodu brutto z karty medycznej został podniesiony w 2020 roku dla osób w wieku 70 lat i starszych i obecnie wynosi 550 euro tygodniowo dla osoby samotnej i 1050 euro dla pary. To była pozytywna zmiana w odniesieniu do opieki zdrowotnej dla osób starszych i cieszę się, że mają oni również możliwość uzyskania dodatkowego dochodu z dodatkowego pokoju w swoim domu bez ponoszenia konsekwencji. Gdy egzaminy końcowe dobiegają mety, słyszymy coraz więcej o trudnościach, jakie napotykają studenci w znalezieniu zakwaterowania. Wynajmowanie pokoju w gospodarstwie domowym było tradycyjnie bezpiecznym i ekonomicznym sposobem uczęszczania do college’u w miastach z dala od domu. Program Rent a Room zachęca obie strony do rozważenia tej opcji. Chcę zapewnić emerytów i rencistów, że wynajęcie pokoju jest dla nich realną opcją, z której mogą skorzystać, jeśli chcą i bez żadnych kar.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Scott Webb on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowe święto narodo
Przewodniczący Komi