Awarie elektroenergetyczne są całkiem możliwe

Komisja ds. Regulacji Usług Komunalnych (CRU), która ostrzegła o potencjalnych brakach prądu tej jesieni i zimy mówi również, że prawdopodobne są awarie spowodowane nadmiernym zużyciem prądu.

W związku z tym pojawił się też apel o jego oszczędzanie, co może zabezpieczyć się energetyczną w Irlandii przed nagłymi awariami. Sprowadza się to do tego, iż nawołuje się teraz zarówno odbiorców przemysłowych, jak i indywidualnych, aby oszczędzali prąd, nie używali tego w nadmiarze w godzinach szczytów energetycznych, a energochłonne urządzenia w domach, użytkowane były w godzinach nocnych i z rozwagą.

Przeciążenie sieci elektroenergetycznej w Irlandii jest całkiem możliwe w sezonie grzewczym, gdyż wiele domów korzysta z ogrzewania elektrycznego, a o ile przydarzy się w kraju chłodniejsza zima, może się okazać, że system nie będzie radził sobie z przesyłem mocy i przekaźniki padać będą jeden za drugim.

Może też dojść do sytuacji, gdzie jedna awaria pociągnie za sobą kolejne, więc któryś z rejonów kraju pozbawiony zostanie mocy zupełnie, a wtedy odcięte od elektryczności będą tysiące osób.

Problemem w kraju jest też zamknięcie dużych jednostek produkujących prąd, czyli elektrowni, a bazowanie na prądzie kupowanym w Irlandii Północnej, chociaż od dawna wiadomo, że do 2025 roku zużycie prądu w kraju wzrosnąć może drastycznie, a 62% pochłaniać będą użytkownicy biznesowi, w tym centra danych, jakie znajdują się na wyspie, a i powstają nowe.

Kraj może liczyć też, że w okresie jesień – zima w zbliżającym się sezonie grzewczym wiatr napędzający turbiny wiatrowe będzie na tyle silny, że uda się wyprodukować znacznie więcej energii ze źródeł odnawialnych, ale i tak przy zwiększonym poborze mocy, może dochodzić do awarii sieci przesyłowych.

Nie można więc wykluczyć sytuacji, że klienci biznesowi, ale też indywidualni, dostawać będą przydziały mocy. Najłatwiej będzie to zrobić w przypadku zakładów, które będą miały odłączany prąd w godzinach o największym zapotrzebowaniu i tak samo może się dziać u klientów indywidualnych, którzy zamontowane mają tzw. inteligentne liczniki. W innych przypadkach po prostu odłączać się będzie prąd w godzinach szczytów energetycznych.

*

To tak realnie spójrzmy na sytuację, czyli nagle w kraju zaczyna brakować prądu, nagle trzeb będzie ten racjonować, a i nagle występować mają awarie z powodu nadmiernego zużycia. A parę lat temu, gdy Irlandia zetknęła się z obfitymi opadami śniegu, a i temperatury jak na ten kraj były wyjątkowo niskie, bo mróz sięgał minus 10 stopni Celsjusza, nie było takich problemów? Cóż aż tak bardzo wpłynęło na sieć elektryczną na wyspie, że właśnie nagle trzeba oszczędzać prąd, bo sieć jest nagle niewydolna? Przypadek? Nagle?

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Mieszkania tylko dla
Firmy energetyczne p