3 mld € pomocy w kosztach utrzymania?

Do mediów zaczęły docierać informacje, że rząd zamierza przygotować w przyszłorocznym budżecie 3-miliardowy pakiet pomocowy i będzie to najwyższa w historii Irlandii pomoc, jakiej udzielać będzie państwo.

W założeniach znalazły się jakoby podwyżki zasiłków na dzieci, ale i podwójna wypłata emerytur, co nastąpić ma w listopadzie tego roku. Pakiet pomocowy dostępny ma być też dla gospodarstw domowych, które nie radzą sobie z kosztami kryzysu, ale wciąż nie ma w tym zakresie jasnych wiadomości, gdyż rząd pracuje nad ostateczną wersją ustawy budżetowej na przyszły rok.

Ta pojawi się już za niewiele ponad tydzień, a realne są dopłaty do rachunków za energię elektryczną i mówi się o trzech transzach, więc październikowej, grudniowej i tej w lutym przyszłego roku. Nie wiemy natomiast, w jakiej będą wysokości, czyli może być to, co miało miejsce już wcześniej, kredyt energetyczny w wysokości 200 €, ale udzielany będzie trzy razy.

Podwyższona może zostać emerytura państwowa, a będzie ona wypłacona w listopadzie w podwójnej wysokości, zwiększone mają być również inne zasiłki socjalne, które z dodatkami wypłacone zostaną w październiku lub listopadzie. Z całą pewnością wypłacony będzie Christmas Bonus, a mówi się, że i ten doczekać się może podwojenia, jednak dodaje się również, że i zwiększyć się ma dodatek paliwowy dla najuboższych gospodarstw domowych.

W budżecie dużo miejsca poświęca się transportowi publicznemu, co sugeruje, że ceny paliw nie będą objęte działaniami specjalnymi, a rząd postawi na obniżenie cen za przejazd autobusami, tramwajami i pociągami. W zapowiedziach rządu pojawiła się jednak informacja, że akcyza na benzynę i olej napędowy może doczekać się obniżki, jednak nie wiadomo, w jakiej będzie wysokości i kiedy to nastąpi.

Sektor hotelarski z niecierpliwością oczekuje publikacji budżetu, bo mówi się, że i stawka podatku VAT, która wynosi obecnie 9%, może doczekać się zmian. Zaproponowano też inne zmiany podatkowe dla firm, co pomóc ma im w opanowaniu kryzysu kosztów, jednak i w tym przypadku mówi się o jakiejś możliwości, gdyż konkretów brakuje.

Osoby pobierające zasiłki socjalne spodziewać się mogą podniesienia swoich świadczeń o ok. 10 € tygodniowo, ale dodaje się, że podwyżka może być nieco wyższa.

Minister wydatków publicznych i reform Michael McGrath stwierdził, że środki pomocowe, jakie znajdą się w przyszłorocznym budżecie, będą ukierunkowane i trafią do najbardziej potrzebujących. McGrath stwierdził również, iż gabinet świadomy jest, iż wiele osób w kraju ma problemy z utrzymanie siebie i swoich rodzin, a budżet na 2023 rok będzie to odzwierciedlał pod względem skali wsparcia.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Tysiące ludzi prote
Tak zwane „dobrowo