10 dni płatnego zwolnienia lekarskiego od pracodawcy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji, będą mogli uzyskać kolejną pomoc państwową z programu „Zwiększone Koszty Prowadzenia Działalności”, ale na tym nie skończą się zmiany, jakie proponuje się dla firm i osób na etatach.

Program powstał, aby wesprzeć firmy, które w okresie wysokich cen energii elektrycznej, materiałów opałowych i paliw pędnych, zaczęły popadać w kłopoty finansowe. Obecna transza pomocy, na którą przeznaczono 66 mln €, dostępna będzie dla małych i średnich firm z sektora detalicznego oraz z branży hotelarskiej.

Maksymalną kwotą wsparcia będzie natomiast 5000 €, a o tym pakiecie pomocowym powiedział minister ds. przedsiębiorczości Peter Burke.

Dla firm zwiększy się również kwota dotacji na zmianę efektywności energetycznej lokali, która wynosić będzie maksymalnie 10 000 €, a dotyczy małych przedsiębiorstw.  

Do programu pomocy w kosztach prowadzenia działalności można zgłaszać się w okresie najbliższych dwóch tygodni, a może to zrobić każda firma z Irlandii.

Kolejny ukłon w stronę przedsiębiorców dotyczy składek PRSI, a od października przyszłego roku firmy zatrudniające pracowników za stawki minimalne, płacić będą PRSI odprowadzane przez pracodawców w wysokości 8,8%. Ta zmiana kosztować ma Skarb Państwa 54 mln €.

Przedsiębiorcy wprowadzający innowacje, w tym w zakresie opracowania nowych usług, produktów i pomysłów, będą mogli skorzystać z podwojonej stawki wsparcia finansowego, która wynosić będzie 10 000 €.

Wkrótce Departament Przedsiębiorczości przeprowadzi przegląd przepisów dotyczących zwolnień lekarskich i kosztów, jakie z tego tytułu ponoszą właściciele firm, a wszystko przed proponowanymi zmianami, jakie dotykać będą wypłat w okresie zwolnienia lekarskiego. Obecnie pracodawca płaci zatrudnionej przez siebie osobie, która przebywa na zwolnieniu lekarskim za pięć dni nieobecności w pracy, a ten okres zwiększony ma być do 10 dni. Zmiana miałaby wejść w życie od 2026 roku.

Departament Przedsiębiorczości skontroluje więc wszystkie zwolnienia lekarskie, jakie zostały wystawione po zmianie przepisów i wprowadzeniu obowiązku wypłacania zasiłku chorobowego przez pracodawcę. Na tej podstawie podjęta zostanie decyzja, czy okres 10 dni płatnego zwolnienia lekarskiego stanie się obowiązkiem pracodawcy, czy może będzie on zwiększany stopniowo.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Adam Winger on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zmniejszą się zasi
Wygraj wycieczkę do