Zmniejszą się zasiłki dla wszystkich Ukraińców w Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Gabinet Simona Harrisa podjął decyzję, że wszystkie zasiłki socjalne wynikające z przepisów o ochronie międzynarodowej zostaną obniżone, co dotyczyć ma uchodźców z Ukrainy, którzy wcześniej nie doczekali się niższych wypłat socjalnych, ale również osób ubiegających się o azyl.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli na wyspę w latach 2022 – 2024 stracą niebawem prawo do pobierania zasiłku w wysokości 232 €, więc ten zostanie obniżony w najbliższych trzech miesiącach. Takie rozwiązanie zaproponowane zostało już wcześniej przez minister ds. ochrony socjalnej Heather Humphreys, jednak prace rządowe nieco się przedłużyły i należało uzgodnić wszelkie kwestie dotyczące tych płatności.

Od marca tego roku obowiązują natomiast ustalenia, iż nowi uchodźcy z Ukrainy, otrzymują płatność w wysokości 38,80 € tygodniowo.

Premier Simon Harris powiedział, że ta zmiana nie będzie niczym nadzwyczajnym, a stanie się „sprawiedliwą” i zgodną z „praktyką” stosowaną w innych państwach europejskich. Sugeruje się, że ponad 106 000 uchodźców z Ukrainy, doczeka się obniżki wypłat socjalnych, które ustalone zostaną na taką samą kwotę, jak w przypadku nowych uchodźców. Oznacza to, że każdego tygodnia Social Welfare wypłacać im będzie niecałe 40 €.

Ta zmiana wpisuje się w ogólny kontekst zaostrzenia przepisów imigracyjnych w Irlandii, a szczegóły w przepisach pojawią się najdalej w 12 tygodni, gdyż minister ds. ochrony socjalnej Heather Humphreys i minister ds. integracji Roderica O’Gormama, zobowiązał do tego premier Harris.

Co więcej, rząd zadecydował, że przepisy dotyczące osób pragnących uzyskać ochronę międzynarodową w Republice Irlandii poddawane będą przeglądowi co sześć tygodni, aby sprawdzić, jaki mają wpływ na uchodźców i azylantów, ale i wykorzystanie obiektów będących własnością państwa, a udostępnionych jako lokale dla grup migracyjnych.

Dodatkowo gabinet wyraził swoją zgodę, aby na terenach należących do Skarbu Państwa, można było ustawiać namioty mieszkalne dla uchodźców i azylantów.

Kolejną zatwierdzoną propozycją stał się pomysł premiera Simona Harrisa, który już wcześniej przedstawił, iż należy zrobić porządek z czarną strefą zatrudniania migrantów, więc rząd przyjął tę do realizacji. Oznaczać to będzie, iż urzędnicy resortu zatrudnienia, ale też spraw socjalnych i imigracyjnych, zwiększą znacząco ilość kontroli miejsc pracy, a tam sprawdzać będą zezwolenia na zatrudnienie i zezwolenia na pobyt w Irlandii. W tym przypadku kontrole dotyczyć będą osób spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

*

Czyli dzieje się tak, jak przewidywaliśmy to z redaktorem Tomaszem Wybranowskim w audycji Radia Wnet „Studio Dublin”, a można jej słuchać w każdy piątek o godzinie 8:10 czasu irlandzkiego, iż Irlandia zastosuje miękki nacisk na uchodźców z Ukrainy. Tym samym można powiedzieć, że po pierwsze sami muszą sobie znaleźć zakwaterowanie i je opłacić, a o ile ich nie stać, mieszkać w namiotach, że pozwolę sobie użyć tego eufemizmu. Może to być również wskazaniem, iż nikt nie będzie czynił przeszkód, aby niezadowoleni z nowych przepisów opuścili wyspę. Ujmę to tak, Irlandia umie sobie poradzić z osobami, które nadużywają jej gościnności.

Bogdan Feręc

Źr. Breaking News

Photo by Christian Dubovan on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejny światowy gi
10 dni płatnego zwo