Zielony prąd będzie droższy

W notatce gabinetu, która znalazła się w wynikach drugiej aukcji Programu Wsparcia Energii Odnawialnej (RESS 2), której celem jest wprowadzenie do sieci elektrycznej większej ilości rodzimej energii wiatrowej, słonecznej i hydroelektrycznej, ale z tego wyłania się drożyzna energetyczna.

Właśnie pojawiły się szczegóły tego opracowania, a w tych czytamy, że o ile Irlandia zobowiązała się do wprowadzenia do sieci 80% prądu pochodzącego ze źródeł odnawialnych do końca dekady, to nikt nie mówił o kosztach. Te z kolei są nieuchronne, bo dokument podkreśla, iż przejście na odnawialne źródła energii i produkcja prądu ze słońca, wody oraz wiatru, będzie nas kosztować więcej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Ceny prądu będą więc rosnąć i dziać się tak będzie w całym okresie transformacji energetycznej, czyli drogi prąd, będzie jeszcze droższy.

Prąd pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii zastąpić ma ten wytwarzany z paliw kopalnych, w przypadku Irlandii importowanych z zagranicy, więc uniezależnić wyspę od dostawców z zewnątrz. Co ciekawe, w okresie przechodzenia na zasilanie odnawialne, zdrożeją także paliwa kopalne, więc należy się przygotować na ogólną drożyznę energetyczną, a ta wpływać będzie na większą część społeczeństwa.

Ostrzeżenia w tej sprawie pojawiały się już wcześniej, jednak dopiero raport ERSI uruchomił całą falę wydarzeń i głośno zaczęło mówić się w Irlandii o ubóstwie energetycznym oraz możliwych konsekwencjach dla mieszkańców kraju. Ważne jest też, że obecne rachunki energetyczne, stale będą rosnąć, nawet w przypadku, gdy na świecie zakończy się zamęt na giełdach paliwowych.

Jest też w tym wszystkim dobra informacja, bo po zakończeniu transformacji energetycznej, Irlandia uniezależni się całkowicie od dostaw prądu z zewnątrz, a to pozwoli na ustabilizowanie cen, nawet w przypadku, gdy na światowych rynkach będą one wykazywać tendencję wzrostową. Nie stanie się to jednak szybko, bo w okresie kilkudziesięciu lat.

Są też zdania, iż w okresie tzw. dekarbonizacji, czyli przechodzenia na odnawialne źródła energii, rząd powinien ustalić cenę maksymalną na prąd, co pozwoli na ograniczenie kosztów, jakie ponosić będą gospodarstwa domowe, a jednocześnie zwiększy atrakcyjność montowania elektrycznych urządzeń grzewczych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
DAA bierze odpowiedz
Rząd pomoże, ale n