Zaufanie do RTÉ musi być przywrócone – wtedy wzrosną wpływy z abonamentu

Spadek nowych wpływów i niższe odnowienia abonamentu telewizyjnego będą kontynuowane do czasu przywrócenia zaufania publicznego do RTÉ, powiedział poseł Fine Gael.

Ciarán Cannon – rzecznik Fine Gael ds. mediów twierdzi, że najnowsze dane dotyczące sprzedaży i odnowienia abonamentu telewizyjnego, uzyskane od jego partyjnego kolegi Brendana Griffina i minister ds. mediów Catherine Martin, są bardzo niepokojące.

Poseł z Galway East powiedział:

– Spadek przychodów z abonamentu telewizyjnego jest poważnym sygnałem alarmowym dla RTÉ i naszego rządu. Musimy działać szybko, całkowicie reformując system pobierania opłat licencyjnych. W lipcu 2021 r. moi koledzy z Fine Gael Richard Bruton oraz senatorowie Micheal Carrigy i Jerry Buttimer, a także ja przeprowadziliśmy dogłębną analizę przyszłości mediów publicznych i złożyliśmy wniosek do Komisji ds. Przyszłości Mediów. W tym zgłoszeniu zawarto zalecenie, abyśmy zastąpili abonament telewizyjny opłatą za media publiczne we wszystkich gospodarstwach domowych i lokalach biznesowych. Polityka ta została przyjęta przez Partię Parlamentarną Fine Gael. Opłata utrzymałaby się na poziomie 160 euro, ale przy odpowiednio zorganizowanym systemie zbiórki obsługiwanym przez Revenue Commissioners spodziewalibyśmy się wzrostu dochodów o 75 mln euro, które zostałyby wykorzystane do zabezpieczenia przyszłości naszych mediów publicznych, co jest fundamentalne dla prawidłowego funkcjonowania naszej demokracji. W naszym oświadczeniu przedstawiliśmy argumenty, że nasz sektor radia komercyjnego i media drukowane również mają do odegrania ważną rolę w przyszłości mediów publicznych. Te dodatkowe 75 mln euro przychodów pozwoliłoby nam również rozszerzyć wsparcie na dziennikarzy spoza RTÉ, którzy również generują wiarygodne treści, które są cenne dla naszej demokracji, zarówno lokalnej, jak i krajowej. W moim okręgu wyborczym Galway Bay FM, Connaght Tribune, Tuam Herald i Galway Advertiser odgrywają w tym względzie istotną rolę dla wszystkich mieszkańców. Niech to trwa długo. Ostatecznie to stanowisko Fine Gael nie zostało przyjęte przez rząd. Znajdujemy się teraz w kryzysie, więc wykorzystajmy to, jako okazję do ponownego przyjrzenia się tej sprawie. W tej chwili musimy skupić się na przywróceniu zaufania do RTÉ jako instytucji, ale równolegle z tą pracą powinniśmy przygotowywać się do uchwalenia nowej opłaty za media publiczne. Niewiele dobrego wynikło z kontrowersji RTÉ, ale możemy to zmienić, jeśli przeprowadzimy głęboką reformę i stworzymy solidne podstawy finansowe dla przyszłości mediów publicznych w Irlandii.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Sam McGhee on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Klęska rządu podcz
Powód nieznany