Zakaz palenia w parkach i na plażach

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Irlandzki rząd proponuje podejście „zero tolerancji” dla palaczy papierosów, którym rzuci kolejne kłody pod nogi.

Tym razem proponuje się wprowadzenie całkowitego zakazu palenia tytoniu na plażach oraz w parkach, a zakaz może wejść w życie już w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Propozycja pojawia się po 18 latach od wprowadzenia zakazu palenia w miejscu pracy, a Irlandia stała się ówcześnie pierwszym krajem na świecie, który wprowadził takie regulacje.

W raporcie Departamentu Zdrowia, a ten zatytułowany został „Irlandia bez tytoniu”, planuje się na początku wprowadzić dobrowolny zakaz palenia papierosów w publicznych parkach i na plażach, ale będzie to uzależnione od decyzji władz lokalnych. W raporcie sugeruje się, aby zmienić regulaminy korzystania z tych miejsc, chociaż rozważa się również wprowadzenie przepisów na poziomie krajowym, co skutkować będzie zmianami ustawowymi.

Działania resortu zdrowia podyktowane są wynikami wskaźników dotyczących osób palących, a ich ilość wzrosła od 2019 roku o 1% w stosunku do ilości palaczy w roku ubiegłym. Najwyższy wskaźnik czynnych palaczy występuje natomiast w grupie wiekowej 45 – 54 lata, chociaż widać też wzrost ilości osób palących w grupach młodszych.

Inicjatywa Departamentu Zdrowia wpisuje się też w dotychczasowe działania władz lokalnych, bo te od lat walczą z palaczami, wprowadzając zakazy palenia w ośrodkach rekreacyjnych, sportowych, ale też na placach zabaw dla dzieci oraz podczas koncertów na wolnym powietrzu. Wszystkie te miejsca uznawane są przez lokalnych włodarzy za przestrzeń publiczną, a w tej na określonych warunkach wprowadzić można zakaz palenia tytoniu.

Są też pierwsze deklaracja w tej kwestii, bo Rada Hrabstwa Offaly zapowiedziała, że rozszerzy lokalny zakaz palenia tytoniu na parki i wszelkie tereny rekreacyjne. To z kolei zwiększy ilość miejsc, jakie w hrabstwie Offaly objęte będą zakazem palenia.

Prezentując nowy program walki z palaczami tytoniu, minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział:

– Rzucenie palenia pozostaje jedną z najlepszych decyzji, jakie dana osoba może podjąć dla swojego zdrowia, a usługa HSE Quit jest dostępna dla każdego, kto potrzebuje wsparcia, aby zrobić ten pierwszy krok. Ustawa o zdrowiu publicznym (tytoniu i produktach do inhalacji nikotynowej) przybliży nas do celu, jakim jest Irlandia wolna od tytoniu i jestem zobowiązany do jej wprowadzenia. Ustawa zabroni sprzedaży wyrobów tytoniowych w miejscach lub na imprezach przeznaczonych dla dzieci oraz zabroni sprzedaży wyrobów tytoniowych z automatów samoobsługowych, oraz w lokalach tymczasowych (namioty). Zabronimy również sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Ważne jest, abyśmy używali wszystkich narzędzi – legislacyjnych, edukacyjnych i egzekucyjnych – aby chronić ludzi przed szkodliwym działaniem tytoniu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Egor Myznik on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lidl zapowiada podwy
Kto po Liz Truss?