Zakaz palenia w parkach i na plażach

Irlandzki rząd proponuje podejście „zero tolerancji” dla palaczy papierosów, którym rzuci kolejne kłody pod nogi.

Tym razem proponuje się wprowadzenie całkowitego zakazu palenia tytoniu na plażach oraz w parkach, a zakaz może wejść w życie już w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Propozycja pojawia się po 18 latach od wprowadzenia zakazu palenia w miejscu pracy, a Irlandia stała się ówcześnie pierwszym krajem na świecie, który wprowadził takie regulacje.

W raporcie Departamentu Zdrowia, a ten zatytułowany został „Irlandia bez tytoniu”, planuje się na początku wprowadzić dobrowolny zakaz palenia papierosów w publicznych parkach i na plażach, ale będzie to uzależnione od decyzji władz lokalnych. W raporcie sugeruje się, aby zmienić regulaminy korzystania z tych miejsc, chociaż rozważa się również wprowadzenie przepisów na poziomie krajowym, co skutkować będzie zmianami ustawowymi.

Działania resortu zdrowia podyktowane są wynikami wskaźników dotyczących osób palących, a ich ilość wzrosła od 2019 roku o 1% w stosunku do ilości palaczy w roku ubiegłym. Najwyższy wskaźnik czynnych palaczy występuje natomiast w grupie wiekowej 45 – 54 lata, chociaż widać też wzrost ilości osób palących w grupach młodszych.

Inicjatywa Departamentu Zdrowia wpisuje się też w dotychczasowe działania władz lokalnych, bo te od lat walczą z palaczami, wprowadzając zakazy palenia w ośrodkach rekreacyjnych, sportowych, ale też na placach zabaw dla dzieci oraz podczas koncertów na wolnym powietrzu. Wszystkie te miejsca uznawane są przez lokalnych włodarzy za przestrzeń publiczną, a w tej na określonych warunkach wprowadzić można zakaz palenia tytoniu.

Są też pierwsze deklaracja w tej kwestii, bo Rada Hrabstwa Offaly zapowiedziała, że rozszerzy lokalny zakaz palenia tytoniu na parki i wszelkie tereny rekreacyjne. To z kolei zwiększy ilość miejsc, jakie w hrabstwie Offaly objęte będą zakazem palenia.

Prezentując nowy program walki z palaczami tytoniu, minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział:

– Rzucenie palenia pozostaje jedną z najlepszych decyzji, jakie dana osoba może podjąć dla swojego zdrowia, a usługa HSE Quit jest dostępna dla każdego, kto potrzebuje wsparcia, aby zrobić ten pierwszy krok. Ustawa o zdrowiu publicznym (tytoniu i produktach do inhalacji nikotynowej) przybliży nas do celu, jakim jest Irlandia wolna od tytoniu i jestem zobowiązany do jej wprowadzenia. Ustawa zabroni sprzedaży wyrobów tytoniowych w miejscach lub na imprezach przeznaczonych dla dzieci oraz zabroni sprzedaży wyrobów tytoniowych z automatów samoobsługowych, oraz w lokalach tymczasowych (namioty). Zabronimy również sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Ważne jest, abyśmy używali wszystkich narzędzi – legislacyjnych, edukacyjnych i egzekucyjnych – aby chronić ludzi przed szkodliwym działaniem tytoniu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Egor Myznik on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lidl zapowiada podwy
Kto po Liz Truss?
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська