Lidl zapowiada podwyżki płac

Sprzedawca dyskontowy Lidl Ireland zapowiedział, iż w świetle zaleceń Grupy Technicznej Living Wage, zdecydował o wprowadzeniu podwyżki płac, co odpowiadać ma opinii Grupy.

Tym samym najniższa płaca w Lidlu wynosić będzie 13,85 € za godzinę pracy, a z podwyżki skorzysta ponad 4200 pracowników. Będzie to już druga istotna podwyżka płac w irlandzkim Lidlu w tym roku, a władze firmy przyznały, że chcą, aby w przedsiębiorstwie płace stały się wystarczające na utrzymanie.

Koszt tej operacji wyniesie u detalisty ponad 7,5 mln €, chociaż już teraz znakomita większość pracowników zarabia w Lidlu powyżej stawek minimalnych, jakie wyznaczone zostały przez rząd.

Wcześniej, bo w styczniu tego roku Lidl Ireland uznał, że w uznaniu pracy w warunkach pandemii, pracownikom należy się z tego tytułu premia, więc od marca tego roku podwyższył płace 5000 zatrudnionych w sieci. Ówcześnie kosztowało to Lidl Ireland 10 mln €.

Lidl stał się też pierwszą siecią handlową w kraju, która zobowiązała się do przestrzegania najnowszej stawki płacy wystarczającej na utrzymanie, więc płace regulować ma na podstawie zaleceń Living Wage Technical Group, nie zaś stawek proponowanych przez rząd i Low Pay Commission.

Dyrektor ds. kadr Lidl Ireland i Irlandii Północnej Maeve McCleane powiedziała:

– Widzimy wyraźne dowody na to, że nadal jesteśmy pracodawcą z wyboru dla irlandzkich pracowników, z nieco ponad 92 000 wniosków o zatrudnienie w 2021 r. W porównaniu z 76 000 przed pandemią w 2019 r. W obecnym klimacie najważniejszą rzeczą dla nas, jako pracodawcy, jest to, że odgrywamy naszą rolę w zapewnianiu bezpiecznych i dobrze płatnych miejsc pracy, które nagradzają pracowników i zapewniają bezpieczeństwo materialne w świecie stale rosnących obciążeń finansowych.

Decyzja Lidla o podwyżkach płac może być wynikiem zapowiedzi sieci Aldi, która w początkach tego tygodnia poinformowała, że chce zwiększyć zatrudnienie o 10%, więc o 450 osób. To z kolei mogłoby wpłynąć na wielkość zatrudnienia w Lidlu, na co sieć zareagowała, proponując podwyżki płac. Ta rywalizacja na polu dyskontów w Irlandii trwa już od przynajmniej kilku lat, a obecnie widać, że walka o pracowników zaczęła się między nimi zaostrzać.

*

Tym samym można uznać, że zarówno praca w Lidl Ireland, jak i Aldi Ireland, staje się coraz bardziej atrakcyjna, przynajmniej pod względem płacowym. O podwyżkach płac nie słyszy się natomiast z innych kręgów handlowych, więc do tej pory ani Dunnes Stores, ani Tesco, ani też SuperValu, nie ogłosił, że i w tych supermarketach planuje się podnieść w sposób znaczący wynagrodzeń. To z kolei może oznaczać, że część pracowników przeniesie się do konkurencji, więc przejdzie np. do Lidla.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by K. Mitch Hodge on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przerwy w dostawach
Zakaz palenia w park