Wzrosną opłaty na płatnych odcinkach autostrad

Wicepremier Leo Varadkar wyraził swoje niezadowolenie po opublikowaniu informacji Transport Infrastructure Ireland (TII) o styczniowej podwyżce opłat na płatnych odcinkach autostrad.

TII to organ państwowy, który zarządza transportem w Irlandii, w tym ustala wysokość opłat za przejazdy drogami płatnymi, a obecnie postanowił podnieść te opłaty o najwyższy poziom dozwolony przepisami. Wg Varadkara, to decyzja, która „nie jest wolą rządu”, a jednocześnie w obecnym kryzysie kosztów utrzymania „niepożądana”. Wicepremier dodał, że ta sprawa zostanie omówiona na spotkaniu TII z rządem, kiedy oficjalnie opublikowane zostaną podwyżki oraz inne szczegóły w tej sprawie.

Wcześniej poseł David Cullinane z Sinn Fein poruszył tę kwestię na posiedzeniu Dáil, a domagał się od tánaiste Varadkara udzielenia szczegółowej odpowiedzi. Cullinane dodał, iż podwyżki opłat za płatne odcinki dróg w Irlandii najbardziej dotykać będą mieszkańców obszarów wiejskich, natomiast poseł Aontú Peadar Tóibín stwierdził, iż możne to nazwać „absolutną hańbą”.

Peadar Tóibín w wypowiedzi skierowanej do Leo Varadkara:

– Ludzie płacą teraz dodatkowe opłaty drogowe za radość ze stania w korku przez trzy godziny. Rząd jest właścicielem autostrady M50 i mostu Eastlink. Możesz teraz zlikwidować te opłaty, jeśli chcesz.

Tóibín udowadniał, że w ostatnich dziewięciu latach do budżetu z tytułu opłat z autostrady M50 trafiło 1,2 mld €, więc użytkownicy tej drogi spłacili ją z nawiązką. W odpowiedzi usłyszał od wicepremiera, iż decyzja TII była zaskoczeniem również dla niego, ale też całego rządu, który wcześniej nie był informowany o takiej możliwości. Leo Varadkar dodał, że ani on, ani ktokolwiek z rządu, nie jest przychylnie nastawiony do proponowanej podwyżki opłat za przejazd płatnymi odcinakami dróg, jakie znajdują się pod zarządem TII.

Transport Infrastructure Ireland tłumaczy natomiast, że podwyżki wynikają z inflacji, a i zastosowane zostaną zgodnie z przepisami i w ramach wyznaczonych widełek dotyczących wzrostu opłat autostradowych. Jak dodaje TII, wyższe opłaty za przejazd dotyczyć będą dziewięciu tras w całej krajowej sieci drogowej.

O ile podwyżka zostanie wprowadzona, to od stycznia opłata za przejazd M50 wzrośnie z 2,10 € do 2,30 € dla użytkowników tagów znacznikowych, dla rejestrowanych przez kamery autostradowe z 2,70 € do 2,90 €, natomiast właściciele samochodów niezarejestrowanych w systemie za przejazd uiszczą opłatę wyższą o 30 centów i może to być wtedy 3,50 €. Przejazd autokarem droższy będzie o 20, a samochodem ciężarowym o 40 centów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Sarah777

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
London vows support
Heather Humphreys po