Wymiana handlowa Północy z Południem ma się doskonale

Wielka Brytania decydując o wyjściu z Unii Europejskiej, zamknęła sobie drzwi do rynku wspólnotowego, jednak uchroniła się przed tym Irlandia Północna, realizując Protokół z Belfastu.

Od chwili pełnego wyjścia z UE Królestwa, spadać zaczęła wymiana towarowa Republiki Irlandii z Wielką Brytanią, jednak inaczej zaczęło się dziać na linii z Irlandią Północną. Wiele firm zmieniło swoje trasy eksportowo-importowe, więc zwiększyła się wymiana handlowa z naszymi północnymi sąsiadami, a ta stale rośnie. Jak mówią najnowsze badania, handel transgraniczny pomiędzy Republiką a Irlandią Północną cały czas wzrasta, a i nie wydaje się, o ile nie zaburzą tego działania polityczne, że cokolwiek może się zmienić.

Handel między Irlandią a Irlandią Północną ponownie podniósł się w okresie od stycznia do maja w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (Central Statistics Office), import z Irlandii Północnej w okresie od stycznia do maja wzrósł o 357 mln euro, czyli o 23 procent do 1,94 mld euro w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Eksport do Irlandii Północnej wzrósł natomiast o 586 mln euro, więc o 42 procent do 1,98 mld euro w analogicznym okresie.

Nie można powiedzieć, aby wymiana towarowa całkowicie zamarła na kierunku brytyjskim, bo wartość towarów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii wzrosła o 4 mld euro, do 9,3 mld euro, czyli o 76 proc., a eksport do Wielkiej Brytanii podniósł się o 1,7 mld euro do 6,9 mld euro, czyli o 27 proc.

W ujęciu długoterminowym widać natomiast, że handel z Wielką Brytanią stale ma się ku okresowi schyłkowemu, ale nie można tego powiedzieć o wymianie towarowej z Irlandią Północną, która chętnie gości na unijnym rynku, a i czerpie też z tego korzyści, importując coraz więcej towarów unijnych, przede wszystkim z Republiki Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzki biznes w d
Uchodźcy z Ukrainy