Wyłudził 50 000 € z PUP

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Pandemic Unemployment Payment przyznawany był osobom, które utraciły zatrudnienie lub czasowo starały pracę z powodu pandemii Covid, jednak nie wszyscy w tym zakresie okazali się uczciwi.

Tak stało się w przypadku aresztowanego 20-letniego mężczyzny, z którym Krajowe Biuro ds. Przestępczości Gospodarczej prowadzi obecnie czynności śledcze, a zarzuca się mu, że naraził Skarb Państwa na stratę w wysokości 49 500 €. Mężczyzna, jak podaje się w notatce informacyjnej, korzystając z wielu fałszywych tożsamości, pobierał zasiłek PUP na różne konta bankowe, co dało efekt w postaci strat budżetowych.

W pierwszej fazie pandemii proceder ten był niezwykle prosty do zrealizowania, gdyż zasiłek przyznawany był każdemu, kto złożył wniosek o jego wypłatę. Dopiero później Social Welfare opracowało zasady, które pozwoliły mieć wpływ na weryfikację wniosków, czyli zablokowało możliwość dokonywania wyłudzeń.

Mieszkaniec Swords może teraz oczekiwać poważnego wyroku, o ile w procesie sądowym udowodni się jego winę.

Podczas zatrzymania Garda przeprowadziła też rewizję i zatrzymała kilka laptopów, telefonów komórkowych, dokumentację, gotówkę i samochód, podejrzewając, iż mogły one pochodzić z działalności przestępczej.

Jest jeszcze jeden przypadek ekstremalny, bo w jednym z oszustw internetowych, ten sam mężczyzna wyłudził z Opieki Społecznej  ok. 120 000 €.

Krajowe Biuro ds. Przestępczości Gospodarczej wraz z urzędnikami Social Welfare, wciąż prześwietla wnioski o przyznanie zasiłku pandemicznego, co może zakończyć się wykryciem kolejnych takich oszustw.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wg ING Irlandia odpo
Pięć nakazów zamk