Wg ING Irlandia odporna jest na recesję

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Republikę Irlandii czeka spowolnienie gospodarcze, jednak obecnie największym zagrożeniem wydaje się wg holenderskiego banku ING parytetowe połączenie euro z dolarem.

Bankowcy z ING są też przekonani, że Irlandia doskonale wręcz poradziła sobie gospodarczo w pandemii Covid, a także ze skutkami inflacji i wojną na Ukrainie, chociaż mocno odczuwa wpływ tych zawirowań, ale jest też jedną z najsilniejszych gospodarek unijnych, co wynika z analizy ING. W jednym z akapitów opracowania czytamy:

– … niewiele wskazuje na to, że gospodarka irlandzka jest nastawiona na rychłą recesję w krótkim okresie.

ING spodziewa się natomiast spadków PKB Irlandii w tym i przyszłym roku, jak i zmniejszenia konsumpcji dóbr na rynku wewnętrznym, a będzie to odpowiednio o 1,3 i 1,2 punktu. Podkreśla się jednocześnie, że silny jest na wyspie rynek pracy, co powinno wpływać na poprawę wyników gospodarczych.

Starszy ekonomista ING Bert Colijn powiedział:

– Oczywiście, wiele się zmieniło od czasu kryzysu euro, kiedy modne było łączenie Irlandii z innymi większymi gospodarkami z tzw. peryferii strefy euro. Gospodarka ta zawsze jednak miała silny profil wzrostu i ten potencjał zaowocował dość szybkim ożywieniem gospodarczym. Irlandia wyraźnie różni się od reszty starych peryferii teraz gdy, przeważają nowe obawy o wzrost zadłużenia.

Notowania euro spadły obecnie poniżej parytetu z dolarem, napędzane obawami o recesję, wysokimi cenami energii i wysoką inflacją w USA, co może zmusić prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella do bardziej agresywnej niż planowano podwyżki stóp procentowych. Ceny dóbr konsumenckich w USA wzrosły w czerwcu o 9,1 pkt proc., czyli najwięcej od 1981 r., chociaż większość komentatorów spodziewała się, że inflacja zmniejszyła się w zeszłym miesiącu wraz z podwyżkami Fed.

Prawdopodobieństwo większych wzrostów wzmocniło dolara w stosunku do euro, które boryka się ze słabością gospodarczą i niepewnymi perspektywami w tym roku z powodu wojny oraz kryzysu energetycznego, dodaje ING.

Sama Irlandia może też odczuwać wpływ parytetu dolara w stosunku do euro, więc przelicznik wpływać będzie na wynik gospodarczy, przynajmniej w tych działach gospodarki, które współpracują z USA.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/HSE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Lek na Covid-19 nada
Wyłudził 50 0

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!