Większość mieszkańców Irlandii wciąż używa gotówki

Z badania iReach dowiadujemy się, że większość mieszkańców Zielonej Wyspy wciąż nosi przy sobie i na co dzień używa gotówki.

W dobie powszechnej cyfryzacji duża część osób nadal przywiązana jest do szeleszczących papierowych pieniędzy, jednak kwoty w portfelach są coraz niższe, a 1/3 uczestników badania, którzy wciąż posługują się gotówką, odpowiedziała, że a ma przy sobie do 20 €.

Najmniej osób z gotówką znajdziemy wśród osób młodych, a w ujęciu ogólnym, aż 80% respondentów odpowiedziało, że ma przy sobie i posługuje się gotówką, której używa każdego lub niemal każdego dnia.

Częściej gotówki używają w Irlandii kobiety, chociaż w przypadku mężczyzn, kwoty w ich portfelach są znacznie wyższe, niż dzieje się to w przypadku kobiet. Badanie pokazało również główne powody, dla których ludzie regularnie używają gotówki, i są to płatności za codzienne zakupy artykułów spożywczych, płatności za usługi, zakup lunchu, kawy lub herbaty na wynos, napiwki oraz darowizny na cele charytatywne.

50% osób w wieku 18 – 24 lata nigdy nie nosi przy sobie gotówki, a w ujęciu ogólnym jest to jedna na pięć osób, jednak w grupie wiekowej 55 lat i osób starszych, odsetek ludzi bez gotówki w portfelu wynosi zaledwie 10%.

Badanie wykonane zostało na reprezentatywnej grupie pełnoletnich mieszkańców kraju, a na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Royal London Ireland.

Ważne jest również, że Irlandia zachowa pełną możliwość dokonywania płatności gotówkowych, ale zagwarantuje też mieszkańcom pełny do niej dostęp, co będzie miało miejsce w roku przyszłym, gdy minister finansów Michael McGrath, wprowadzi pod obrady parlamentu ustawę o ochronie płatności gotówkowych w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Bermix Studio on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Duma, radość i prz
Inflacja dobra czy z