Wicepremier Kowalczyk wyjaśnia sprawę wykupu Żabki

Chętnie nabędziemy jakąś sieć spożywczą, jeśli byłaby na sprzedaż – powiedział w środę wicepremier Henryk Kowalczyk pytany, czy rząd chce przejąć Żabkę. Jak dodał, chciałby, aby Krajowa Grupa Spożywcza została wyposażona w dodatkowe narzędzia, być może tworzyła jakąś sieć handlową.

Kowalczyk w środę w TOK FM był pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z października br. dotyczącą potencjalnego odkupienia sieci Żabka.

Minister rolnictwa przypomniał, że rząd, zgodnie z programem PiS, utworzył holding spożywczy: Krajową Grupę Spożywczą.

14 listopada portal dlahandlu.pl pisał, że posłowie zaintrygowani wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o sieci Żabka zwrócili się do rządu z pytaniem o plany wykupienia tych placówek. Pytanie główne to: czy MAP prowadzi takie negocjacje? Ministerstwo odpowiedziało bardzo lakonicznie, ale wiemy, że 30 listopada odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej a jeden z punktów obrad to: „Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie udziałów/akcji w spółkach z sektora rolno-spożywczego, o wartości przekraczającej 10.000.000,00 złotych lub 0,5% sumy aktywów”. Grupa szykuje więc zakup, nie wiemy jednak jak duży ani o jaki podmiot chodzi.

CZYTAJ WIĘCEJ

Krajowa Grupa Spożywcza idzie na zakupy. Kto w koszyku?

Czy KGS ma jakieś plany związane z Żabką?

Dopytywany, czy KGS ma jakieś plany związane z Żabką, odparł: „zakusy ma takie, by mieć możliwości jakichś działań na rynku”. „Bardzo dobrze sprawdziła się Krajowa Grupa Spożywcza, jeśli chodzi o skup zboża. Niestety powstała dopiero w maju, więc jeszcze nie mamy wielu narzędzi, ale chcemy wyposażyć ją jeszcze w inne narzędzia, np. przetwórstwa rolno-spożywczego. Ona w tej chwili staje się dystrybutorem nawozów. Czy będzie tworzyła jakąś sieć handlową? Chciałbym, natomiast nie wskazywałbym tu konkretnego przykładu” – stwierdził wicepremier.

Kowalczyk: Z żadną siecią nie rozmawiamy, ale chętnie kupimy

„Jakby jakaś sieć chciała się sprzedać, będziemy rozmawiać. (…) Z nikim nie rozmawiamy konkretnie, natomiast chętnie nabędziemy jakąkolwiek sieć sklepów spożywczych” – powiedział szef MRiRW.

Dodał, że Żabka została podana przez prezesa PiS jako przykład. „Rzeczywiście ten przykład jest dobry, natomiast czy on się zmaterializuje, czy to będzie akurat ta sieć, czy inna, czy swoja sieć utworzona, czy współpraca z innymi krajowymi, to nie jest przesądzone, ale rzeczywiście jest to docelowy model” – przekazał Kowalczyk.

Kaczyński zapoczątkował spekulacje

Prezes PiS powiedział w październiku w Puławach, że wśród zadań, które deklarował PiS, „było +odbijanie+ tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zagranicznego”. Dodał, że ten proces „w dalszym ciągu postępuje”. „W tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że te sieci elektryczne linii kolejowych, duże przedsiębiorstwo i mające też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione, właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. Ten sam fundusz (CVC Capital Partners – PAP) jest właścicielem Żabki. Te sklepy Żabki też być może zostaną odkupione” – mówił wówczas Kaczyński.

Społem chciało do KGS

W czerwcu br. pisaliśmy, że Krajowa Grupa Spożywcza nie będzie miała w swoim składzie spółdzielczych sklepów „Społem”, choć te były zainteresowane współpracą z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Dlaczego nie doszło do porozumienia? – -Rozmowy były zaawansowane, ale detale zdecydowały, iż na razie jesteśmy tylko obserwatorem rozwijającego się projektu. Nie jesteśmy jako „Społem” jedną organizacją, lecz łączy nas wspólne logo. Jeżeli pojawi się oferta partnerskiej współpracy z MAP i tym projektem, jesteśmy gotowi wrócić do rozmów. Każda ze spółdzielni jest wspólną własnością jej członków, a związek „Społem” reprezentuje je na zewnątrz – mówił nam wtedy Ryszard Jaśkowski, prezes zarządu KZRSS „Społem”.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to największa państwowa spółka zajmująca się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą żywności. Celem jej utworzenia jest budowanie silnego podmiotu spożywczego. Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. posiada kilkanaście spółek zależnych w segmentach: zbożowo-młynarskim, cukrowym, skrobi ziemniaczanej, owocowo-warzywnym, słodyczy, rolnym, nasiennym.

Źródło: PAP, dlahandlu.pl

Zdj: Henryk Kowalczyk, fot. gov.pl

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Senne koszmary - co
Krzysztof Tchórzews