W Monaghan nie ma już ptasiej grypy

O północy zniknął zakaz wypuszczania ptactwa hodowlanego na zewnątrz, jak i zniesiono inne ograniczenia, jakie wprowadzone zostały na podstawie obaw o rozprzestrzenienie się ptasiej grypy w tej części Irlandii.

Ograniczenia wprowadzono w ubiegłym miesiącu, a w wyniku zidentyfikowania kilku ognisk ptasiej grypy na farmach produkcyjnych, zadecydowano o likwidacji oraz poddaniu utylizacji ponad 8000 ptaków.

Zakaz w hrabstwie Monaghan został zniesiony, gdyż od kilkunastu dni, inspektorzy weterynaryjni, nie zgłaszali nowych lub trwających ognisk ptasiej grypy, co oznaczało, że ta zanikła.

Departament Rolnictwa Republiki Irlandii informuje jednak, że w kraju występują jeszcze pojedyncze przypadki zakażeń, ale są one pod ścisłym nadzorem, a działania podejmowane są natychmiast, by nie dochodziło do rozprzestrzeniania się choroby oraz wystąpienia epidemii. Departament Rolnictwa dodaje, że nadal identyfikuje pojedyncze przypadki ptasiej grypy u żyjącego dziko ptactwa, więc jednocześnie ostrzega producentów drobiu i hodowców, aby zachowali daleko idącą ostrożność i zgłaszali każdy przypadek zakażenia na swoich farmach.

Obecnie, chociaż nie ma takiego nakazu, zachęca się producentów drobiu, aby stada utrzymywane były w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż wciąż występuje podwyższone ryzyko zakażeniami ptasiej grypy, a to wyraźnie obniży się dopiero wiosną.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Mikkel Bergmann on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wzrosły wydatki na
Na lotniskach trwa p