W kraju ponownie możliwe są strajki nauczycieli

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wysokie koszty utrzymania stały się teraz powodem, aby nauczyciele uznali, że im podwyżki należą się kolejny raz, więc ogłosili plany przeprowadzenia głosowania w tej sprawie, czyli mogą wysunąć swoje żądania płacowe i to jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu, a to wtedy centrale związkowe reprezentujące nauczycieli zapytają członków, w jakiej wysokości podwyżka będzie ich satysfakcjonować? Mówi się też, że akcja protestacyjna, o ile rząd nie zgodzi się na podniesienie nauczycielskich płac, może odbyć się już w przyszłym miesiącu, a najdalej w początkach września, czyli tuż po rozpoczęciu roku szkolnego.

Irlandzka Narodowa Organizacja Nauczycieli (INTO) twierdzi, że o ile gabinet nie złoży „istotnej oferty”, utoruje to drogę do akcji strajkowej.

Trochę inaczej podchodzi do całej sprawy Stowarzyszenie Irlandzkich Nauczycieli Szkół Średnich (ASTI), bo tutaj mówi się o głosowaniu w sprawie podwyżek płac we wrześniu, ale podkreślono, że i członkowie tego związku zawodowego mogą podjąć działania strajkowe, o ile nie otrzymają podwyżki płac, która odpowiadać będzie ich żądaniom.

Dzisiaj natomiast odbędzie się posiedzenie Związku Nauczycieli Irlandii (TUI), na którym ma być podjęta decyzja o dalszych działaniach, ale będzie ona prawdopodobnie zgodna z ogólnym kierunkiem, jaki wytyczyły inne centrale związkowe nauczycieli, czyli podejmą próbę wymuszenia na rządzie podwyżek płac, a argumentem będzie strajk.

To nie wszystkie grupy, jakie oczekują teraz znacznego zwiększenia ich poborów, bo do państwowej kasy w kolejce ustawili się również inni pracownicy służby publicznej, więc cała budżetówka chce wyższych płac, nie wyłączając z tego służb mundurowych.

Do takich kroków nie mogą posunąć się właściwie pracownicy sektora prywatnego, a tych jest w kraju znakomita większość i muszą liczyć wyłącznie na pozytywne decyzje swoich przedsiębiorstw, które mogą, ale nie muszą zwiększyć płac. Są w kraju sektory, a te reprezentują centrale związkowe i tak dzieje się w przypadku niektórych sieci handlowych, które też mówią o zwiększeniu poziomu płac, jednak tu należy zaznaczyć, że nie straszą właścicieli firm strajkami, a próbują się z nimi porozumieć na drodze negocjacji.

Nauczyciele dodają natomiast, iż są rozczarowani wcześniejszymi propozycjami podwyżek płac, jakie zaproponował rząd, więc skłonni są do podjęcia działań strajkowych, o ile nowa propozycja zwiększenia ich zarobków, nie będzie odzwierciedlać żądań.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sklepy w okolicach p
Sklepy w Europie bę
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.