W koalicji nie ma zgody na obniżenie podatków

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Fine Gael zaproponowało w związku z wysoką inflacją pakiet pomocowy, a jednym z głównych jego punktów jest obniżenie podatków od towarów i usług oraz obniżających koszty życia, więc również podatków osobistych.

Jak zapowiedział wicepremier Leo Varadkar, wywierać będzie presję na koleżanki i kolegów z rządu, aby wprowadzili do budżetu poprawki, które wpływać mają na obniżenie kosztów życia, ale i rozbudowane powinny być pakiety socjalne.

Tu jednak wicepremier reprezentujący Fine Gael spotkał się z oporem ze strony koalicjanta i Fianna Fáil twierdzi, że nie jest to „budżet jednopartyjny”, więc musi zostać uzgodniony przez wszystkich uczestników rządu, a jednocześnie będzie musiał uwzględniać umowy płacowe w sektorze publicznym i przyznane wcześniej podwyżki dla pracowników budżetówki.

Jeden z wyższych rangą przedstawicieli Fianna Fáil powiedział:

– Jedna partia ciągle wali w ten bęben [o obniżkach podatków], ale są trzy ugrupowanie do podjęcia takiej decyzji.

Varadkar nie zareagował jednak na tę wypowiedź i podkreślił, że będzie nalegał, aby środki pomocowe, jakie wprowadzone miałyby być w nowelizacji budżetu, dotyczyły wszystkich mieszkańców kraju, a nie tylko wybranych grup społecznych, co nawiasem mówiąc, sugeruje Fianna Fáil.

Ugrupowanie Varadkara chce pakietu budżetowego, który obniży opłaty za studia, zwiększy powszechne dotacje na opiekę nad dziećmi i rozszerzy możliwość bezpłatnych wizyt u lekarza rodzinnego. Kluczowym elementem żądań Fine Gael są jednak obniżki podatków oraz podniesienie stopy dobrobytu, które uwzględniać będą stopę inflacji i to w formie narastającej, czyli podnoszone wraz ze wzrostem inflacji lub dostosowane do ruchów inflacyjnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.