W Killarney zużywa się coraz mniej jednorazowych kubków

W końcówce lipca w Killarney w hrabstwie Kerry rozpoczął się projekt, który doprowadzić miał do zmniejszenia ilości jednorazowych opakowań, jakie używane są przez tamtejszą gastronomię, a wydaje się, że wszystko się udało.

Jak informują inicjatorzy akcji, w projekt zaangażowało się ponad 50 firm, a to doprowadziło do utylizacji 50 000 kubków, które trafiały do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników. Na tym jednak nie kończy się ten program, bo klienci barów, kawiarni i restauracji otrzymali możliwość przyniesienia własnych kubków na kawę i herbatę, ale mogli też „wynająć” sobie kubek lub filiżankę.

Za takie naczynia należało wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 2 €, z czego wielu klientów chętnie korzystało.

Rzecznik Killarney Coffee Cup Project Killian Tracey, powiedział, że projekt został bardzo dobrze przyjęty i będzie kontynuowany.

Killian Tracey w rozmowie z RTÉ mówi:

– Przez większość dni kosze są pełne tylko do połowy, co jest bardzo zachęcające. Odkrywamy, że miejscowi mają swój własny kubek wielokrotnego użytku, z którego korzystają na co dzień. Stało się to częścią ich codziennej rutyny, kiedy wychodzą z domu.

Co istotne, w centrum miasta ustawiono pudło, do którego zebrano ponad 23 00 pustych jednorazowych kubków po napojach, a ta konstrukcja stać się ma elementem edukacyjnym dla mieszkańców, jak i turystów. Pokazuje też tygodniową ilość kubków, jakie trafiały do śmieci, chociaż ich duża część zaśmiecała wcześniej ulice.

Projekt ten wspierany jest przez Killarney Chamber of Tourism and Commerce, Killarney Credit Union, Kerry County Council, 2GoCup, WanderWild Festival, Kerry Convention Bureau oraz AIB.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Agenlaku Indonesia on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Uwaga na meduzy
Napaść na Talbot S