W Irlandii może powstać nowa kopalnia

Jak się powszechnie uważa, Irlandia nie ma zbyt wielu bogactw naturalnych, jednak w okolicach Limerick odkryto, że ziemia może skrywać ważne dla świata kopaliny.

Prowadząca odwierty testowe w okolicach Limerick Group Eleven stwierdziła, że próbki z odwiertów są bardziej niż ciekawe i mogą stać się potwierdzeniem przypuszczeń, iż w tej okolicy znajdują się pokłady cynku, ołowiu oraz srebra. O ile badania zostaną potwierdzone, a skład odwiertów ujawni potencjalnie duże ilości tych trzech minerałów, nie jest wykluczone, że nie będzie to powodem do uruchomienia nowej kopalni na irlandzkiej wyspie.

Odwierty prowadzi Eleven Resources, która swoją siedzibę ma w Vancouver, a z pierwszych analiz wynika, że w Ballyware w hrabstwie Limerick, mogą znajdować się poważne pokłady cynku, ołowiu i srebra.

Aktualnie geolodzy prowadzą odwierty, by potwierdzić lub zaprzeczyć wcześniejszym analizom składu pobranych próbek, a i dodają, że należy też ocenić potencjalną wielkość pokładów, żeby podjąć decyzję o uruchomieniu kopalni.

Jeżeli specjaliści potwierdzą, że pod warstwą gleby i kamieni znajdują się komercyjne ilości trzech ważnych pierwiastków, może to dać Irlandii całkiem nową i dużą kopalnię.

Dyrektor naczelny Eleven Resources Bart Jaworski powiedział, że najnowszy projekt wierceń, prowadzony metodą czteroodwiertową, dał doskonałe wyniki, które podobne są do tych z Lisheen i Galmoy.

Właśnie w obu tych lokalizacjach na terenie Irlandii dokonywano podobnych odczytów, by następnie uruchomić w tych miejscach kopalnie. Jeżeli dane z hrabstwa Limerick zostaną potwierdzone, Eleven Resources wystąpi o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac kopalnianych.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Dominik Vanyi on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Papierowe dyski odej
W Droghedzie powstan