W Irlandii często szuka się pracy z zagranicy

Jak wynika z najnowszego badania portalu pracy Indeed, Irlandia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla osób poszukujących pracy za granicą.

Nieco ponad 11% wyszukiwań pracy w Irlandii w czerwcu tego roku pochodziło spoza kraju, co plasuje ją na 14. miejscu na liście krajów uszeregowanych pod względem odsetka poszukiwań pracy przez osoby mieszkające za granicą. W analizie zbadano dane dotyczące wyszukiwania ofert pracy i kliknięć w 62 krajach, w których firma Indeed ma witryny z ofertami pracy, a Luksemburg, Oman i Szwajcaria to kraje, w których najczęściej poszukuje się pracy za granicą.

Z badania wynika, że ​​Irlandia jest trzecim najbardziej atrakcyjnym krajem UE dla osób poszukujących pracy za granicą i znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów najpopularniejszych na świecie wśród Ukraińców poszukujących pracy za granicą.

Opieka osobista i zdrowie w domu to wiodąca kategoria stanowisk, jeśli chodzi o kliknięcia zagranicznych ofert pracy w Irlandii, a następnie tworzenie oprogramowania i pomoc administracyjna. Ustalenia firmy Indeed pokazują, że imigracja do krajów rozwiniętych znacznie wzrosła po pandemii, do czego w dużej mierze przyczyniły się „ciasne” rynki pracy i długoterminowe trendy demograficzne, w tym starzenie się populacji i kurcząca się lokalna siła robocza.

Liczba wyszukiwań ofert pracy za granicą w całej UE pozostaje jednak znacznie niższa od liczby wyszukiwań ofert pracy w niektórych dużych krajach anglojęzycznych, takich jak Wielka Brytania, Kanada i Australia.

Dyrektor ds. badań ekonomicznych na region EMEA w firmie Indeed Paweł Adrjan powiedział, że z ustaleń wynika, że ​​osoby poszukujące pracy z zagranicy chętniej klikają oferty pracy w danym kraju, gdy w występuje w nim znaczna diaspora kulturowa oraz gdy istnieje bliskość językowa lub geograficzna z ich ojczyzną.

Paweł Adrjan mówi:

– Na przykład Irlandia przyjęła już dużą liczbę ukraińskich uchodźców i bardzo serdecznie przyjęła osoby szukające schronienia przed rosyjską inwazją. To może pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego Irlandia znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów, w których najwięcej osób poszukuje pracy dla Ukraińców, którzy jeszcze nie opuścili swojego kraju.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Garda nie będzie pr
Kobiety parkują lep