Garda nie będzie prowadzić śledztw

Niedawna usterka w Bank of Ireland pozwoliła na niekontrolowane wypłaty z bankomatów, a przyczyną stała się usterka techniczna oprogramowania.

Bank of Ireland przyznał, że wina leży po jego stronie, ale w kraju pojawiły się opinie, że zachowanie osób wypłacających pieniądze z bankomatów można zakwalifikować jako oszustwo lub wyłudzenie. Na to zareagowała sama Garda, która poinformowała, iż traktuje sprawę jako cywilną, więc działać będzie wyłącznie na podstawie zgłoszenia, a takie do tej pory nie wpłynęło, więc nie zajmuje się sprawą.

Bank of Ireland prowadzi natomiast swoje wewnętrzne wyjaśnienia, które doprowadzić mają do ustalenia, którzy z klientów pobrali z bankomatów pieniądze, ale przekraczające środki na kontach. W innych przypadkach więc kiedy na kontach znajdowała się odpowiednia ilość zasobów finansowych, konta zostały obciążone pobraną z bankomatów kwotą i nic nie wskazuje, by sprawa w tych przypadkach miała toczyć się dalej.

Klienci BofI, którzy pobrali gotówkę z maszyn, a na ich kontach nie było odpowiednich środków, będą musieli je zwrócić, chociaż Bank of Ireland zgodził się, aby rozłożyć to na raty.

Garda pytana o możliwość wszczęcia postępowania w tej sprawie uważa, że nie powinna zajmować się kwestią w zakresie możliwości popełniania przestępstwa, więc uznaje, iż o ile wpłynie jakikolwiek wniosek w tej sprawie, dopiero wtedy zacznie działać. Garda dodaje, że z Bank of Ireland, jako pokrzywdzonego, nie wpłynął żaden wniosek o ściganie potencjalnych przestępców, więc nie ma podstaw do zajęcia się sprawą.

Wg rzecznika Gardy, to sprawa pomiędzy bankiem a jego klientami, więc powinna być załatwiona na całkiem innym poziomie. Jednak, jak dodał rzecznik policji, o ile wniosek z Bank of Ireland wpłynie, wówczas Garda zobowiązana zostanie przepisami do wszczęcie postępowania, ale dopiero wtedy.

Wg Gardy, sprawa byłaby też bardzo trudna, bo dotyczyłaby setek o ile nie tysięcy osób na wyspie, a odnalezienie i samo przesłuchanie podejrzanych zajęłoby wielu funkcjonariuszy na jeszcze więcej miesięcy, czyli odciągnęło Gardę od spraw istotnych i ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju.

Gardę krytykowano również, że rozmieściła funkcjonariuszy w okolicach bankomatów Bank of Ireland, ale nie reagowała w żaden inny sposób, a i tu rzecznik stwierdził, że funkcjonariusze nie mieli podstaw do interwencji, więc zajęli się wyłącznie ochroną kolejkowiczów i bezpieczeństwem w okolicach bankomatów.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo CC BY-SA 4.0 Jonjobaker

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Apple przechodzi na
W Irlandii często s