Kobiety parkują lepiej

Badanie przeprowadzone przez firmę ubezpieczeniową Forbes Advisor wykazało, że kobiety statystycznie znacznie lepiej parkują samochody, niż robią to mężczyźni.

Ankietę przeprowadzono wśród 2000 dorosłych posiadaczy praw jazdy, a wówczas okazało się, że w niektórych przypadkach doszło do jakiegoś incydentu drogowego podczas parkowania. W tym miejscu zaliczono do tych zdarzeń niewielkie otarcia, wgniecenia, stłuczki itp., co zgłosiło 21% mężczyzn i zaledwie 14% kobiet.

Taki trend wg korespondentki motoryzacyjnej Sunday Independent Geraldine Herbert nie jest niczym nowym, bo od wielu lat statystyki pokazują, że w pewnych dziedzinach użytkowania samochodów kobiety znacznie lepiej radzą sobie od mężczyzn.

Geraldine Herbert stwierdza:

– Powiem, co mnie dziwi, to liczba wypadków i otarć na parkingach. Niemal co czwarta osoba obojga płci (23%) przyznaje, że w ciągu ostatniego roku podczas parkowania uderzyła lub otarła się o przeszkodę – to dość potępiające, prawda? Więcej niż jedna osoba na 10 przyznaje, że parkuje w dwóch zatokach, ponieważ brakuje jej pewności podczas parkowania w ciasnych miejscach.

Powodów tych otarć może być wiele, w tym brak odpowiednich lekcji, które nauczyłyby przyszłych kierowców odpowiedniego parkowania, wyrobiły w kierowcach umiejętność radzenia sobie w trudniejszych sytuacjach drogowych, ale może to być również zwykła nieuwaga. Geraldine Herbert dodaje, że zastanawiać może, czy aktualne testy na prawo jazdy są odpowiednie, ale mówi, że jej zdaniem:

– Może są rzeczy, które należy uwzględnić, a których nie ma? Tak naprawdę nie ma testu parkowania samochodu, test nie zmienił się zbytnio od czasu, kiedy go przeprowadzałam i zasadniczo polegał na tym, że zaparkowałeś z powrotem w centrum egzaminacyjnym i musiałeś zaparkować starannie, a najlepiej tyłem. Więc jeśli to zrobiłeś, wszystko było w porządku.

Jak mówią niektórzy, zastanawia jednak duża ilość kolizji podczas parkowania, a to właśnie urządzenia wspomagające manewry parkowania, powinny od tego chronić. Obecnie już wszystkie nowe auta sprzedawane w UE, muszą być wyposażone w czujniki parkowania, chociaż nie każdy musi mieć kamerę. Ważne jest jednak, że zwracając uwagę na urządzenie wspomagające kierowców podczas parkowania, wielu stłuczek i zadrapań można uniknąć.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by Mitchell Griest on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: