W Fianna Fáil nadal trzeszczy

Ugrupowania koalicyjne trwają od jednego kryzysu wewnętrznego do kolejnego, a właśnie ujawnił się następny.

Micheál Martin musi teraz zmierzyć się z nowym kryzysem w łonie swojego ugrupowania, gdyż grupa posłów pod wodzą Williego O’Dea, czyli wewnętrzna opozycja Martina, kolejny raz dała o sobie znać i zażądała, aby ugrupowanie dokonało przeglądu umowy koalicyjnej, a ma się to stać z jednego powodu. Rebelianci zaniepokojeni są skutkami, jakie w kraju wywołuje kryzys kosztów życia, brakiem odpowiednich działań, na co wpływ może mieć umowa podpisana przez Fianna Fáil, Fine Gael i Partię Zielonych.

Jeżeli tak się stanie, co akurat mówią zwolennicy obecnego układu i premiera w Fianna Fáil, może to zwiększyć poziom napięcia koalicyjnego, a tego nie można sobie życzyć, więc sprzeciwiają się pomysłowi odszczepieńców.

Willie O’Dea przekonuje jednak, iż lider partii powinien przystać na ich propozycję, ponieważ umowa koalicyjna podpisywana była w końcówce czerwca 2020 roku, czyli w całkiem innych warunkach gospodarczych oraz politycznych. Natomiast teraz, zarówno wydarzenia na świecie, jak i w kraju, ale też wysoka inflacja, stanęły na przeszkodzie realizacji obietnic, jakie podczas swojego formowania, obiecywał rząd, czyli nie może wywiązać się ze swoich słów.

O’Dea dodał, iż taki przegląd, pomoże w zlikwidowaniu napięć koalicyjnych, ale i zmieni kierunek prac gabinetu, więc dostosuje je do obecnych wymagań, Wg byłego ministra, zmiana powinna być poparta również przez Fine Gael i Green Party, co da możliwość kontynuowania współpracy parlamentarno-rządowej.

Szef wewnętrznej opozycji w Fianna Fáil jest zdania, iż w przypadku Partii Zielonych, zmian powinna doczekać się część umowy mówiąca o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, co pozwoli chronić miejsca pracy, natomiast w Fine Gael, zmienić się powinny ustalenia w kwestiach cięć podatkowych, podwyżek zasiłków socjalnych oraz dotyczące wieku emerytalnego. O ile zmiany w umowie koalicyjnej nie zostaną dokonane, zagrożony może być byt Fianna Fáil, bo ma ona coraz gorsze oceny w społeczeństwie, a wielu wyborcom Fianny nie podoba się współpraca z Fine Gael. Fianna Fáil w rządzie, nie umie również pokazać, że i ona odpowiedzialna jest za niektóre sukcesy gabinetu, więc traci w oczach własnych wyborców, a członkowie rządu z Fianny, nie wiedzą, jak przedstawić swoją pracę na rzecz kraju, dodał O’Dea. Poseł obawia się również, jak i grupa jego zwolenników, że o ile Fianna Fáil w rządzie nadal będzie postępować w ten sposób, po kolejnych wyborach, stanie się ugrupowaniem marginalnym i wprowadzi do parlamentu znacznie mniej posłów oraz senatorów.

Nie ma jeszcze w tym zakresie wypowiedzi lidera Fianna Fáil, a Micheál Martin będzie musiał zareagować na te słowa, gdyż kolejny raz uderzają w niego, jako szefa partii, gdyż to on odpowiedzialny jest zarówno za wyniki popularności, jak i ocenę ogólną ugrupowania wśród społeczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Iran refuses to supp
Gospodarka zwolniła