Varadkar zapewnia, że są pieniądze na pomoc dla społeczeństwa

Na spotkaniu parlamentarnym Fine Gael lider ugrupowania powiedział partyjnym koleżankom i kolegom, że rząd ma już odłożone pieniądze na pomoc państwową, co pomoże w ograniczeniu wysokich kosztów utrzymania.

Pierwsze z nich pojawią się w kieszeniach mieszkańców kraju w najbliższych tygodniach – podkreślił Leo Varadkar, a i w roku kolejnym społeczeństwo odczuwać będzie korzyści z decyzji, jakie podjął i wciąż podejmuje gabinet. Słowa Varadkara miały uspokoić członków partii po tym, jak wcześniej w parlamencie rozpętała się burza, a wtedy to Mary Lou McDonald z Sinn Féin w ostrych słowach krytykowała postępowanie rządu.

Liderka największej partii opozycyjnej wytykała koalicji rządzącej, że duża grupa mieszkańców Irlandii ma już teraz problemy z opłaceniem wszystkich rachunków, a i są zagrożeni odłączeniami prądu oraz gazu, bo rząd nie przygotował odpowiednich zabezpieczeń. McDonald w swoim wystąpieniu podkreślała, że plan rządu, który zakazuje odłączeń prądu od grudnia do końca lutego, jest niewystarczający i powinien być rozszerzony o przynajmniej dwa dodatkowe miesiące. Plan rządu powinien być również uzupełniony o szczegóły jego wykonalności i zabezpieczać mieszkańców Irlandii przed odłączeniami, gdy nie będą mogli opłacić swoich rachunków.

W odpowiedzi na te zarzuty Leo Varadkar stwierdził, że Irlandia jest obecnie w stanie wojny energetycznej, a gabinet wprowadził bezprecedensowe środki pomocowe, co pomagać będzie w opanowaniu kosztów zakupu nośników energii. Wicepremier powiedział też, że rząd będzie wkładał pieniądze do portfeli mieszkańców Irlandii.

Inaczej podszedł do sprawy premier Micheál Martin i w odpowiedzi na żądania wprowadzenia cen maksymalnych odpowiedział, iż może to powodować problemy dla firm energetycznych, więc nie jest to odpowiednie działanie. Premier podkreślił, że jego i kolejna ekipa ochraniać będzie mieszkańców kraju przed rosnącymi kosztami zakupu energii poprzez system ochrony socjalnej i we współpracy z Komisją regulacji Usług Komunalnych.

Taoistach Martin dodał:

– Nie mamy żadnego interesu w tym, aby nie chronić ludzi.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Zdj: Image by Niek Verlaan from Pixabay 

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Supermarkety i sieci
Irlandia stoi przed