Varadkar nie chce teraz referendum granicznego

Wicepremier stanowczo odmawia zgody na przeprowadzenie referendum granicznego, czy też zjednoczeniowego w tej chwili, gdyż jest zdania, że to nienajlepszy czas na takie działania.

Należy skupić się obecnie nad wyjaśnieniem stanowiska Wielkiej Brytanii w wielu kwestiach, dodaje Leo Varadkar, w tym w sprawie brexitowej oraz przyszłej współpracy, ale też skoncentrować się nad opinią Londynu dla Porozumienia Wielkopiątkowego.

Po tych słowach Sinn Féin oskarżyło Varadkara, że on i inni politycy z rządu, próbują opóźniać, rozmowy o zjednoczeniu Irlandii, więc to winą za ślimaczący się proces obarczono gabinet.

Varadkar stwierdził jednak, iż referendum w tej sprawie, obecnie, „nie będzie ani właściwe, ani słuszne”, bo należy wcześniej doprecyzować wszelkie niejasności.

Leo Varadkar dodał jednocześnie, iż w jego ocenie, nie zostały jeszcze spełnione wszystkie warunki z Porozumienia Wielkopiątkowego, które określają kryteria rozpisania referendum granicznego i zjednoczenia całej wyspy.

Nie wpływa na możliwość przeprowadzenia referendum fakt, że Sinn Féin został największą siłą polityczną w Irlandii Północnej, a i że partia McDonald, jest obecnie najsilniej popierana w Republice, podkreślił Leo Varadkar.

Teraz należy zająć się kwestiami politycznymi i przygotować do referendum, a czas na jego przeprowadzenie nadejdzie, ale dopiero za kilka lat.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd traci poparcie
Ministrowie finansó