Ministrowie finansów oraz wydatków opublikują Letnie Oświadczenie Gospodarcze

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

To jeden z ważniejszych dokumentów, jaki w ciągu roku pojawia się w Irlandii, gdyż wskazuje, w jakim stanie była gospodarka w ostatnich sześciu miesiącach.

Tegoroczna publikacja wydaje się istotną z jeszcze jednego powodu, gdyż jak zapowiedziano, stanie się również wyznacznikiem dla przyszłorocznego budżetu, więc pokaże, w jakim kierunku iść będą działania wydatkowe rządu. Prezentacji Letniego Oświadczenia Gospodarczego dokonają minister finansów Paschal Donohoe oraz wydatków i reform Michael McGrath, a uważa się, iż w oświadczeniu ministrów podane zostaną parametry budżetowe na rok przyszły.

Jak wiemy ze wstępnych zapowiedzi, kolejny budżet odrzucić może przyjęte wcześniej plany ograniczenia wydatków o 5%, co znalazło się w umowie koalicyjnej, więc możliwy jest wzrost nakładów finansowych na dziedziny, które do tej pory miały ograniczone finansowanie. Powodem jest rosnąca inflacja i wymagane wsparcie dla społeczeństwa.

Wiemy również, że pomocowy pakiet budżetowy wyniesie 6,7 mld €, czyli powiększy się w zakresie pomocy o 2,2 mld €, a 1 mld € z tej kwoty przeznaczony zostanie na zmiany w podatkach.

Ogólne wydatki Skarbu Państwa wynieść mają jakoby od 5 do 10 procent więcej, o czym poinformować mają dzisiaj ministrowie.

W spekulacjach medialnych dużo mówi się, że największe nakłady przeznaczone zostaną na świadczenia socjalne, ale też na dopłaty do paliw oraz na wsparcie mieszkańców Irlandii pod względem energetycznym, chociaż duża część pomocy rządu pójdzie na ulgi podatkowe, co też ma stać się pomocne w okresie wysokiej inflacji.

Opozycja jeszcze przed publikacją Letniego Oświadczenia Gospodarczego oraz budżetu mówi, że gabinet może i powinien znacznie zwiększyć pomoc dla najbardziej potrzebujących, a pakiet pomocy może wynieść nawet 3 mld €, więc być wyższy od proponowanego przez ministrów finansów oraz reform. W kołach opozycyjnych słyszy się również, że gabinet jest opieszały w działaniach i bez nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej, nie może się obyć. Krytykuje się również rząd, że nie chce wprowadzić pewnych pakietów pomocowych już teraz, a czeka się do publikacji budżetu lub nawet do przyszłego roku.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Varadkar nie chce te
Wojenka o zjednoczen