Ustawodawstwo dotyczące kamer osobistych mile widziane, ale opóźnienie jest „niewybaczalne”

Rzecznik Sinn Féin ds. sprawiedliwości Martin Kenny i rzecznik ds. rozwoju społeczności Paul Donnelly skrytykowali opóźnienie rządu we wprowadzeniu kamer osobistych dla Gardy. 

Ich komentarze pojawiają się, gdy rząd ogłosił, że na nadchodzące posiedzenie rządu zostanie wniesiona ustawa, aby wprowadzić możliwość korzystania z kamery osobistych przez policjantów. 

Poseł Kenny powiedział: 

– Sinn Féin od wielu lat wzywa do wprowadzenia kamer osobistych dla Gardy, aby pomóc im w zapewnieniu bezpieczeństwa społecznościom. Moim zdaniem ta ustawa była długo opóźniana i chociaż z zadowoleniem przyjmuję dyskusję w rządzie, trwała ona o wiele za długo. Rząd powinien był już dawno zebrać się w sobie. Służby policyjne w innych krajach europejskich używają kamer osobistych od dekady. Fine Gael jest w rządzie od prawie 11 lat i dopiero teraz wprowadza tę ustawę. Prowadzi mnie to do pytania, jaki rodzaj priorytetu przywiązywali do ochrony naszych Gardaí na pierwszej linii w tym czasie? Wystarczy przeczytać nagłówki wiadomości z ostatnich kilku tygodni, aby zrozumieć, dlaczego potrzebne są kamery – będą one przynajmniej działać odstraszająco na tych, którzy chcą zaszkodzić Gardaí podczas wykonywania swoich obowiązków. W następstwie niedawnych ataków na Gardaí, GRA nadal wzywa rząd do przyspieszenia tej ustawy.  Wykorzystanie kamer osobistych może również potencjalnie dostarczyć istotnych dowodów w sprawach sądowych w okolicznościach, w których Gardaí, jako pierwsi reagują na niektóre szczególnie wstrząsające sceny. W tej sytuacji może dostarczyć bardziej szczegółowych dowodów niż ofiara, która może być głęboko przerażona, a także zmniejszyć presję, z jaką ofiara może się spotkać, jeśli chodzi o składanie zeznań i przeżywanie traumatycznego incydentu na sali sądowej. Ważne jest jednak, aby istniały odpowiednie przepisy dotyczące zarówno ochrony społeczeństwa, jak i Gardaí korzystających z nich podczas wykonywania swoich obowiązków. Ograniczenia dotyczące czasu i miejsca korzystania z tych urządzeń oraz ochrony danych przechwyconych na nich muszą obowiązywać wraz z tymi przepisami. Sinn Féin dokładnie przeanalizuje ustawodawstwo i w razie potrzeby zainicjuje poprawki, aby zapewnić naszym policjantom i naszym społecznościom ochronę, której potrzebują.

Poseł Donnelly dodał:

– Zbyt wiele naszych społeczności po prostu nie czuje się bezpiecznie. Z roku na rok Fine Gael w rządzie przyjęło luźne podejście do policji, co spowodowało, że nasza Gardaí ma za mało personelu i zasobów. Cieszę się, że ta ustawa trafi teraz do gabinetu. Jednak nie powinno było zająć ostatnich wstrząsających scen w Ballyfermot, aby rząd podjął działania. Chociaż ta ustawa jest ważnym pierwszym krokiem, należy zrobić znacznie więcej, a Sinn Féin będzie nadal opowiadać się za lepszym personelem i zasobami dla naszej Gardaí, aby wszystkie społeczności mogły czuć się bezpieczne i być chronione.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Sanderflight

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair rozszerza si
Rząd zgadza się na