Unijne gangi przestępcze mogą przenieść swoją działalność do Irlandii ze względu na brak członkostwa w Prokuraturze Europejskiej

Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że Gardaí i inne agencje państwowe muszą być wyczulone na możliwość przeniesienia działalności europejskich gangów przestępczych do Irlandii z powodu braku członkostwa Irlandii w systemie Prokuratury Europejskiej (EPPO).Kelleher komentował po tym, jak Prokurator Generalny EPPO wygłosił uwagi na wspólnym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego dziś rano w Brukseli.

Billy Kelleher:


– Prokurator Generalny powiedział, że „z naszych podsłuchów słyszymy, że przestępcy rozważają przeniesienie swojej działalności do niektórych nieuczestniczących państw członkowskich, ponieważ nie należą do EPPO”. Irlandia i Dania zrezygnowały z przystąpienia do EPPO, podczas gdy Węgry, Polska i Szwecja podjęły decyzję o nieprzystąpieniu. To powinno dotyczyć naszych organów ścigania. Irlandia nie jest członkiem EPPO przede wszystkim ze względu na stosowanie przez nas prawa zwyczajowego w naszym systemie prawnym, w ramach którego zdecydowana większość innych państw członkowskich stosuje prawo cywilne. Chociaż nie jesteśmy członkami EPPO, możemy i musimy zrobić więcej, aby upewnić się, że żaden europejski gang przestępczy nie postrzega Irlandii jako miękkiego kontaktu, jeśli chodzi o przestępczość zorganizowaną. Biuro ds. Narkotyków i Przestępczości Zorganizowanej Gardy musi być wyczulone na taką możliwość. Komisarz Gardy musi być gotowy do zwiększenia zasobów, a Minister Sprawiedliwości musi kierować jak największą współpracą z EPPO pomimo różnych systemów i ram prawnych. Irlandia nie może być słabym ogniwem w walce UE z przestępczością zorganizowaną.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Billy Kelleher MEP

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
UNICEF uruchomił w
Koszty prądu i ogrz