Umarł król. Niech żyje król!

Wczoraj przez cały dzień trwały zmiany gabinetowe, a jej główna część odbywała się w rezydencji prezydenta Republiki Irlandii.

We wczesnych godzinach przedpołudniowych do Áras an Uachtaráin przybył taoiseach Micheál Martin, który na ręce prezydenta Michaela Daniela Higginsa złożył rezygnację z funkcji premiera rządu. Ustępujący premier złożył też na ręce głowy państwa insygnia premiera i gabinetu, by te przekazane zostały kolejnemu szefowi rządu.

Prezydent Michael D. Higgins rezygnację przyjął, dziękując jednocześnie na ponad dwa lata pracy na rzecz kraju, a i podkreślił, że rząd działał sprawnie, chociaż nie wszystko udało się naprawić, a i wiele zostało do zrobienia.

Następnie przez kilka godzin dokonywano ostatnich ustaleń i zmian, co zakończyła kolejna uroczystość w Áras an Uachtaráin, gdzie prezydent Michael Daniel Higgins złożył podpis pod nominacją na premier dla Leo Varadkara.

Prezydent Higgins, gratulując objęcia stanowiska, wręczył też Leo Varadkarowi pieczęć taoiseacha i pieczęć rządu, więc wówczas stał się on formalnym premierem Republiki Irlandii.

To oznacza również, że Leo Varadkar, ponownie zasiadł w fortelu premiera i to on teraz zarządza krajem.

Bogdan Feręc

Źr: Áras an Uachtaráin

Photo Twitter @PrezydentIRL

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Jak tylko schodz
Zmienił się rząd.