Uczniowie szkół średnich doczekają się darmowych podręczników?

Jak mówią przedstawiciele Departamentu Edukacji, minister Norma Foley chce, aby w przyszłorocznym budżecie znalazły się pieniądze na program bezpłatnych książek dla uczniów szkół średnich.

Minister edukacji zapewnia, że jej celem jest rozszerzenie programu darmowych książek dla uczniów szkół średnich i w rozmowach dotyczących tworzenia ustawy wydatkowej na przyszły rok, ten punkt ma być szeroko omawiany. Będzie to też rozszerzeniem inicjatywy minister Foley, która zapewniła darmowe podręczniki szkolne uczniom szkół podstawowych, a program zacznie obowiązywać już od września tego roku.

Minister edukacji Norma Foley podkreśliła, iż w najbliższych tygodniach przeprowadzi szereg rozmów z ministrem finansów Michaelem McGrathem i szefem resortu wydatków oraz reform Paschalem Donohoe, co może przynieść decyzję o sfinansowaniu programu bezpłatnych podręczników szkolnych dla uczniów szkół średnich.

W ramach programu dofinansowania podręczników szkolnych już w ubiegłym budżecie wydano na ten cel 50 mln €, a uważa się, że bezpłatne podręczniki, zeszyty ćwiczeń oraz inne niektóre przybory szkolne dla uczniów szkół podstawowych, doczekają się przedłużenia programu również w tym roku, natomiast program doczekać się ma rozwinięcia na szkoły średnie. Informuje o tym jedno z wysoko uplasowanych źródeł w Fianna Fáil, bo i ugrupowanie Micheála Martina jest zdania, że to dobre rozwiązanie dla uczniów oraz ich rodziców.

Ministerstwo Finansów otwarte jest jakoby na tę propozycję, jednak czeka obecnie na konkrety ze strony minister Foely, więc przyjrzy się kosztom, jakie składać się będą na ten cel i sprawdzi swoje możliwości wydatkowe.

W propozycjach Departamentu Edukacji ma zwiększyć się również kwota na zwiększenie ilości nauczycieli w stosunku do liczebności klas, ale też zwiększeniu kwoty finansowania nauczycieli uczniów ze specjalnymi potrzebami.

To kolejny punkt przyszłorocznego budżetu, który koncentrować się ma na zmniejszaniu presji wydatkowej, jaką obciążone są rodziny, a będzie łączył się z próbą rozszerzenia programu darmowych posiłków szkolnych, co zaproponowała już wcześniej minister ochrony socjalnej Heather Humphreys.

Szkolnictwo wyższe również może doczekać się większego poziomu finansowania, ponieważ minister szkolnictwa wyższego i dalszego Simon Harris zaproponował, aby studenci otrzymali kolejną ulgę w opłatach za studia w wysokości 500 €, o ile dochody rodziny nie przekraczają 100 000 € rocznie. Będą rozwijane także inne programy pomocowe dla studentów rodzin o niższych dochodach, co oznacza, że doczekają się dodatkowych ulg i studia dla takich uczniów będą znacznie tańsze, niż jest to obecnie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Scott Webb on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia będzie mia
Departament Spraw Za