Departament Spraw Zagranicznych ostrzega przed rekinem

Do irlandzkich turystów, którzy wypoczywają w Hiszpanii oraz Portugalii, Departament Spraw Zagranicznych wystosował ostrzeżenie, które dotyczy pojawiającego się w wodach okalających oba państwa rekinie.

Rekina widywano już wcześniej, a turyści zauważyli zwierzę w okolicach plaży Aguamarina na Costa Blanca i u wybrzeży Costa Brava w Porto, ale też w atlantyckim kurorcie Espinho, kiedy rekin błękitny przemierzał przybrzeżne wody.

Rekin po kilkunastu minutach odpływał, ale turyści po tej niespodziewanej wizycie mieli wiele obaw, by ponownie zanurzyć się w falach. Ten gatunek rekina często spotykany jest u wybrzeży Portugalii oraz Hiszpanii, gdyż jest na tych wodach gatunkiem endemicznym, mówią specjaliści, a obecne wysokie temperatury, są impulsem do przemieszczania się rekinów w rejony, gdzie są obserwowane raczej rzadko.

Władze nadmorskich miejscowości i kurortów wypoczynkowych w Hiszpanii oraz Portugalii zapewniają, że turyści są całkowicie bezpieczni, jak i bezpieczne są nadmorskie kąpieliska. Rekiny błękitne należą raczej do łagodnych i niezwykle rzadko zdarza się, aby na swoje ofiary wybierały ludzi. W ostatnich latach doszło do kilkunastu ukąszeń ludzi przez rekiny błękitne, a podobno tylko cztery przypadki okazały się śmiertelnymi.

W Alicante ostatni raz do takiego wypadku miało dojść w 2016 roku, kiedy rekin błękitny zranił w istotny sposób rękę mężczyzny.

Bogdan Feręc

Źr: Breaking News

Photo by David Clode on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uczniowie szkół ś
Wyższe zasiłki dla